از شیر گرفتن کودک و روش های آن

 

بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک چه موقع است؟
مادری که کودک خود را با شیر خود تغذیه می کند، معمولا می خواهد بداند که بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک چه موقع است و مدام از خود می پرسد که چطور کودکم را از شیر بگیرم؟ در این مقاله با نکاتی در این باره آشنا می شویم.

با توجه به توصیه های دین مقدس اسلام در مورد شیر مادر ذکر شده است ، مادرانی که می خواهند شیر دادن به فرزند خود را کامل کنند باید دو سال تمام به کودک خود شیر دهند، سازمان بهداشت جهانی تغذیه شیر مادر را دو سال توصیه کرده است. مجامع علمی کودکان کشورهای مختلف اظهار نظر کرده اند که هر مادری باید حداقل یک سال به کودک از شیر خود بدهد و در صورتی که مادر و کودک هر دو مایلند مادر می تواند به شیر دادن از سینه خود ادامه دهد.

اگر مادر به علل پزشکی ، شغلی و اجتماعی قادر نیست به کودک خود شیر دهد، می تواند شیر خود را ناگهان قطع کند، ولی هیچ مادری نباید شیر خود را قطع کند زیرا کودک وابسته به شیر مادر است و قطع ناگهانی آن موجب اضطراب و آشفتگی او می گردد. شیر مادر نه فقط کودک را تغذیه می کند، بلکه موجب امنیت و آرامش روانی کودک می شود.

بهترین روش برای از شیر گرفتن کودک چیست؟
چطور کودکم را از شیر بگیرم؟
مادران باید از شیر گرفتن کودک خود را در اواخر سال دوم تولد شروع نمایند.

ندادن یک نوبت شیر : مادر باید یک نوبت شیر خود را قطع کند و به جای آن اگر کودک کمتر از شش ماه سن دارد، یک نوبت شیر خشک مناسب و اگر بیش از شش ماه سن دارد یک نوبت غذا و اگر بیش از یک سال سن دارد شیر خشک و یا شیر پاستوریزه به کودک بدهد و به تدریج شیر خود را کم و قطع کند و بر حسب سن کودک غذا جایگزین شیر مادر نماید.
کم کردن زمان شیر دادن : مادر می تواند زمان شیر دادن از سینه خود را به تدریج کم کند. اگر هر نوبت به کودک ۲۰ دقیقه از سینه های خود شیر می داده است، در هر نوبت ۱۰ دقیقه شیر دهد تا به تدریج شیر دادن از سینه را قطع کند.
عقب انداختن زمان زمان شیر دادن : اگر مادر به کودک از سینه های خود در زمان های به خصوص شیر می داده است زمان های شیر دادن را به تدریج عقب تر بیندازد تا علاقه کودک به شیر خوردن از سینه ها کمتر شود و شیر دادن مادر قطع گردد.
مادر باید هنگام از شیر گرفتن ، کودک را بیشتر در بغل گیرد و او را بیشتر سرگرم کند و کودک را با غذای مناسب با سن او تغذیه نماید تا کم کردن شیر و از شیر گرفتن جبران گردد.

بعضی از مادران قطع شیر دادن را به تعویق می اندازند، سپس برای از شیر گرفتن کودک به کارهای غیر منطقی متوسل می شوند، مانند : پاشیدن فلفل به نوک سینه خود، مالیدن دوده و یا مرکب و نمک به نوک سینه و غیره که این کارها صلاح نیست. بهترین روش ، جایگزین کردن وعده های غذا به جای دفعات شیر است.

توصیه هایی برای شیر دادن به نوزاد
شیر پاستوریزه برای کودک بهتر است  یا شیر گاو ؟
همان طوری که همه مادران می دانند، بهترین شیر برای تغذیه کودک در سال اول تولد، شیر مادر است. از سن چهار تا شش ماهگی می توانید همراه شیر مادر به او یک نوبت غذا نیز بدهید. اگر به عللی مادر شیر ندارد یا نمی تواند به کودک شیر بدهد، بهترین شیر برای تغذیه او، شیر خشکی است که ترکیب آن شبیه شیر مادر باشد.

شیر پاستوریزه ، شیر استریلیزه یا شیر گاو ، نه تنها دارای آهن نیست، بلکه هضم آن برای نوزاد و شیرخوار مشکل است، بنابراین شیر پاستوریزه یا گاو برای کودکانی که سن آن ها کمتر از یک سال است، مناسب نیست. اگر کودک شما به یک سالگی رسیده یا سن او بیشتر است، می توانید شیر پاستوریزه ، شیر استریلیزه و هموژنیزه بدهید 

اضافه کردن موادی چون کاکائو به شیر کودک در سال های تولد ضرورت ندارد و ممکن است برای شیرخوار مشکلاتی به وجود آورد، ولی در سن بالاتر اگر کودک یکی دو نوبت شیر می خورد و اگر کاکائو به آن اضافه شود، بیشتر دوست دارد و بهتر می خورد، دادن یکی دو نوبت شیر و کاکائو یا مخلوطی از موز و شیر مشکلی به وجود نمی آورد.

بعضی از مادران میان دو نوبت شیر دادن ، با بطری شیر خوری به کودک آب قند یا اب نبات می دهند. این عمل صحیح نیست ، زیرا آبی که شیرین است جای شیر را می گیرد و کودک کمتر تمایل پیدا می کند که به سینه مادر مک بزند در نتیجه شیر مادر کم می شود و کودک دچار کمبود غذایی و اختلال رشد می گردد.

شما می توانید نظرات خودتون را در مجله مادر و کودک ویکی بیبی با ما به اشتراک بگذارید

www.babypro.ir/wiki

 

بارداری دوم و نکاتی درباره آن

 

بارداری دوم
خانم هایی که برای نخستین بار باردار می شوند، چون هیچ پیش زمینه و تجربه ای ندارند، معمولا خیلی مراقب خود و جنینشان هستند و با بروز هر گونه اتفاقی به پزشک متخصص مراجعه می کنند و چکاپ های دوره ای را به موقع انجام می دهند، اما بارداری دوم کمی متفاوت است؛ مخصوصا اگر نزدیک به بارداری اول باشد. در این شرایط، مادران گاهی با فرض اینکه از همه چیز آگاهند، مرتکب اشتباهاتی می شوند که می تواند جان خود و جنینشان را به خطر بیندازد.

اشتباه اول: همه چیز مثل همان بارداری قبلی پیش می رود. 
هیچ بارداری و زایمانی مثل هم نیست.بارداری دوم شما می تواند کاملا متفاوت با اولی باشد. ممکن است در زندگی شما اتفاق هایی افتاده باشد که روی روان شما تأثیر مثبت یا منفی گذاشته باشد و بر بارداری دوم شما هم اثر بگذارد. لذا در بارداری دوم نیز لازم است مثل بارداری اول، مرتبا تحت نظر پزشک متخصص باشید. آزمایش ها و چکاپ های دوره ای تان را انجام دهید.

اشتباه دوم : از آنجاکه یک بار سزارین کرده ام، بار دوم هم مجبور به سزارین هستم.
اگر خانمی بار نخست سزارین کرده، باید دلیل این موضوع مشخص شود. اگر دلیل سزارین مشکلات آناتومیکی و تنگی لگن بوده، این خانم مجبور است دوباره سزارین کند، اما اگر دلیل سزارین مسائل مربوط به جنین است، مثلا ضربان قلب جنین افت کرده یا وضعیت قرارگیری او مناسب نبوده، ممکن است در زایمان بعدی این اتفاق نیفتد و خانم بتواند به راحتی زایمان طبیعی انجام دهد.

البته این خانم ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا احتمال پارگی جای برش عمل سزارین وجود دارد. در کل اگر روند زایمان خوب و طبیعی باشد و مشکل در کانال زایمان ایجاد نشود، جای نگرانی برای زایمان طبیعی نیست. به خانم هایی که دو یا سه بار سزارین داشته اند، اجازه زایمان طبیعی داده نمی شود، زیرا احتمال پارگی رحم بالا می رود. در مورد خانم هایی که یک بار زایمان طبیعی انجام داده اند نیز این احتمال وجود دارد که وضعیت جنین نامناسب باشد یا جفت جدا شود و خانم مجبور به انجام عمل سزارین شود. به هر حال بارداری شرایط خاص خود را دارد.

اشتباه سوم: همه چیز قابل پیش بینی است و در سونوگرافی هر مشکلی معلوم می شود.
این باور کاملا اشتباه است. بسیاری از مسائل در روند زایمان ناگهان بروز می کنند؛ مثلا جدا شدن زودرس جفت و یا جفت سر راهی مسئله ای نیست که بتوان آن را با سونوگرافی قبل از زایمان یا آزمایش تشخیص داد. در طول روند زایمان باید مادر و جنین تحت نظر باشند و ضربان قلب جنین تحت کنترل باشد تا اگر مشکلی پیش آمد بتوان اقدام مناسب انجام داد.

اشتباه چهارم: بیماری ها و مشکلات بارداری اول در بارداری دوم تکرار می شود.
بارداری دوران خاص و پیچیده ای است. برخی بیماری ها که زمینه آن در فرد وجود دارد، اما هرگز بروز نکرده، ممکن است در این دوران خود را نشان دهد. دیابت بارداری یا فشار خون بارداری از این قبیل بیماری هاست. برخی بیماری ها مثل لوپوس، بیماری های روماتیسمی یا بیماری های مغز و اعصاب ممکن است در بارداری برای اولین بار خود را در مادر نشان دهند. برخی بیماری ها اگر در بارداری دوم هم تکرار شوند؛ مثل فشار خون، مسمومیت بارداری یا دیابت بارداری، اما باز هم هیچ چیز قابل پیش بینی و صد در صد نیست.

اشتباه پنجم: در بارداری دوم نیازی به چکاپ مرتب نیست. 
برخی خانم ها مخصوصا کسانی که فرزند کوچک یا دو فرزند دارند، برای بارداری بعدی و چکاپ های ماهانه و هفتگی مراجعه نمی کنند و فکر می کنن چون یک یا دو بارداری موفق داشته اند، همه چیز این بار نیز خوب پیش می رود، اما دو بارداری مثل هم نیست. ممکن است خانمی در بارداری اول مشکلی نداشته باشد، اما در بارداری دوم فشار خون بالا یا دیابت داشته باشد.

کنترل نشدن روند بارداری ممکن است باعث شود فرزندی با مشکلات رشدی و تنفسی و یا وزن کم متولد شود که بعد از زایمان دردسرهای زیادی برای مادر خواهد داشت. هر بارداری به مراقبت های خاص خود نیاز دارد. خانمی که وضعیت طبیعی دارد باید در پنج ماه نخست ماهی یک بار و بعد دوهفته یک بار و بعد هر هفته ویزیت شود. اگر راه خانم به مطب یا بیمارستان دور است، می تواند به خانه های بهداشت یا مراکز درمانی نزدیک مراجعه کند. باید فشار خون و وزن مادر مرتب در طول بارداری زیر نظر باشد.

اشتباه ششم: فرزند اولم نیاز بیشتری به من دارد و من دیگر فرصت کافی برای خواب و استراحت نخواهم داشت.
هر فرزندی حق و حقوق خود را دارد، نباید یکی را فدای دیگری کرد. بسیاری از خانم ها وقتی زایمان کردند فردی را برای کمک خود می آورند، اما در واقع قبل از زایمان و در طول بارداری هم به این کمک نیاز دارند تا بتوانند به اندازه کافی بخوابند و استراحت کنند و تغذیه خوبی داشته باشند. هر مشکل روانی و جسمی روی سلامت جنین تأثیر می گارد. در بارداری دوم، فعالیت مادر بیشتر و بدن او ضعیف تر و سن بارداری مادر بالاتر است و مشخص است که به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

اشتباه هفتم: فرصت کافی برای ویزیت بعد از زایمان ندارم.
سه تا شش هفته بعد از زایمان، اولین ویزیت نزد پزشک متخصص زنان مخصوصا برای خانم هایی که در طول بارداری مشکلات قند خون یا فشار خون داشته اند، بسیار مهم و ضروری است. این خانم ها در معرض دیابت و یا فشار خون مزمن هستند. در کل باید در این ویزیت، حال عمومی مادر ارزیابی شود و از نظر کم خونی یا افسردگی و بیماری های زمینه ای بررسی شود.

اشتباه هشتم: تهوع و استفراغ در بارداری دوم کمتر است. 
برخی خانم ها بر این باورند که در بارداری دوم، بدن با هورمون ها سازگاری پیدا می کند و احتمال تهوع و استفراغ و یا دیگر مشکلات مرتبط با هورمون ها عادت نمی کند و اصلا نمی توان دو بارداری را با هم مقایسه کرد. بچه ای که الان در شکم دارید، همان کودک قبلی نیست. فقط ممکن است اعتماد به نفس شما و آمادگی روانی تان به علت تجربه قبلی، بیشتر و اضطراب تان کمتر شده باشد و این موضوع باعث شود بارداری برایتان راحت تر به نظر برسد، ولی به طور کلی هیچ چیز قابل پپیش بینی نیست و این حالت ها می توانند در بارداری دوم تشدید شوند و یا کاهش پیدا کنند. حتی این موضوع به جنسیت جنین هم ربطی ندارد.

اشتباه نهم: چون یک بار بچه دار شده ام، برای بار دوم هم حتما باردار می شوم. 
اکثر ما فکر می کنیم نازایی در زنانی که قبلا بچه دار شده اند ممکن نیست، ولی در اشتباه هستیم. باید بدانید که برخی خانم ها برای بارداری دوم به مشکل بر می خورند. ولی برخی از پزشکان به غلط به کسانی که قبلا باردار شده اند، اطمینان می دهند که نیازی به مراجعه سریع به پزشک متخصص نیست. باید گفت در مورد زوج هایی که سن خانم زیر ۳۵ سال است، بعد از گذشت یک سال و اگر سن خانم بالای ۳۵ سال باشد، بعد از گذشت شش ماه، درمان نازایی لازم است. درمان خانم هایی که دچار نازایی ثانوی شده اند، با کسانی که دارای فرزند نیستند، متفاوت است. البته برای باردارشدن باید یک دوره انتظار چند ماهه را داشته باشید.

برخی از مادران تصور می کنند که اگر پس از اقدام، بارداری صورت نگیرد دچار مشکل هستند. ولی همیشه اینطوری نیست. البته اگر در بارداری قبلی یا در خانواده تان، سابقه بیماری خاصی وجود دارد و یا در سنین بالاتر اقدام به باردار شدن نموده اید، بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

شما می توانید نظرات خود را در مجله مادر و کودک ویکی بیبی با ما به اشتراک بگذارید:

www.babypro.ir/wiki

منابع:

https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/midwives-answer/how-does-second-pregnancy-differ-first

https://www.todaysparent.com/pregnancy/second-pregnancy-what-you-need-to-know/

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/second-pregnancy-different-from-first

https://www.parents.com/pregnancy/my-body/changing/your-second-pregnancy/

 

اسباب بازی های نوزاد از ۷تا۱۲ ماهگی

 

اسباب بازی های نوزاد از ۷تا۱۲ ماهگی
نوزاد شما در این سن می تواند مفاهیم  ساده را به خاطر بیاورد و خودش، اجزای بدنش، و افراد آشنا می شناسد. او از اشیاء مختلف خوشش می آید، آن ها را وارسی می کند، داخل ظروف می گذارد و در می آورد، و اگر پنهان شوند آنهارا جستجو می کند. او صداها را  تقلید  می کند و کم کم یاد می گیرد که راه برود. اسباب بازی های سابق را به اضافه ی وسایل زیر در اختیار او بگذارید.

* جغجغه های پایه دار :
می توان آن را روی میز غذاخوری یا صندلی کودک گذاشت تا تشویق شود به آن ضربه بزند. و با استفاده از آن هنگام غذادادن به نوزادتان می توانید اورا سرگرم کنید.

* کتاب هایی از جنس مقوای ضخیم، پارچه، یاوینیل :
این کتاب ها باید حاوی تصاویر بزرگ و ساده باشند و از موادی درست شده باشند که با در دست گرفتن، تکان دادن، و جویدن کودک خراب نشوند. این کتاب ها به دلیل داشتن عکس نوزادتان را سرگرم می کند.

* توپ :
توپ هایی با اندازه های مختلف، هم سفت و هم نرم، برای این سن مناسب است.

* اسباب بازی های متحرک :
ماشین ها یا جانورانی که روی چرخ های لاستیکی یا چرخ های بزرگ پلاستیکی حرکت می کنند.

* مکعب های بزرگ و نرم :
می توان برای ساختمان سازی و نیز فشاردادن و پرتاب کردن از آن ها استفاده کرد.

* حیوانات عروسکی پارچه ای :  
بایستی محکم باشند و اجزای آن ها از هم جدا نشود.

* سطل، لیوان، و اسباب بازی های شناور :
می توان از آن ها در حمام و برای سایر شکل های آب بازی استفاده کرد.

منابع:

https://www.momjunction.com/articles/toys-for-7-month-old-babies_00369996/#gref

https://www.verywellfamily.com/best-toys-for-7-month-olds-4173910

همچنین شما می توانید اسباب بازی متناسب با سن نوزادتان را از سایت بیبی پرو تهیه کنید و نظراتتون رو در مجله مادر و کودک ویکی بیبی با ما به اشتراک بگذارید:

www.babypro.ir

www.babypro.ir/wiki

 

تشک بازی نوزاد و راهنمای خرید آن

 

راهنمای خرید تشک بازی نوزاد
اگر مشغول خرید سیسمونی برای نوزاد خود هستید، حتماً متوجه خواهید شد که تشک بازی نوزاد یا همان پلی جیم یکی از متنوع‌ترین محصولات موجود در بازار هستند. البته این تنوع بیشتر در کارکردها و انواع مختلف آن‌ها است. یعنی هرکدام از این تشک های بازی یا پلی جیم ها را می‌توان به‌صورت مختلف استفاده کرد و هرکدام هم مزایا خاص خود را دارند.

ولی آیا خرید تشک بازی نوزاد برای سیسمونی لازم است؟ تشک بازی نوزاد چه کارکرد و مزایایی دارد؟ به صورت خلاصه می توان گفت تشک بازی نوزاد یا همان پلی جیم فقط ابزاری برای سرگرمی نوزاد نیست! کارشناسان معتقدند نوزادانی که از تشک بازی استفاده می‌کنند رشد فکری بهتری خواهد داشت. در ادامه متن به بررسی مزایای استفاده و خرید تشک بازی برای نوزادان خواهیم پرداخت.

تشک بازی نوزاد یا پلی جیم چیست؟
پیش از شروع بحث، شاید برخی از شما که قصد خرید سیسمونی دارید با تشک بازی آشنا نباشید. تشک بازی در واقع یک تشک نرم است که بالای آن عموماً ۲ طاق چوبی و یا پلاستیکی قرار گرفته و اسباب بازی‌های مختلف از آن آویزان هستند. برخی ها آن را با نام تشک بازی و برخی با نام پلی جیم می‌شناسند. بعضی از انواع تشک‌ بازی نوزاد داخلِ محیطِ خود لامپ، پخش‌ کننده موسیقی، آیینه، سازهای اسباب بازی (مثل پیانو، که با ضربه زدن کودک صدا می‌دهند)، بالشت‌های و یا انواع وسایل سرگرمی مختلف دارند. برخی دیگر هم فقط یک فضای ساده برای دراز کشیدن، نگاه کردن و بازی کردن کودک دارند.

تشک بازی را می توانید در خرید سیسمونی خود جای دهید، چرا که عموم آن‌ها از بدو تولد برای کودک مناسب هستند. البته در این دوره زمانی کودک عموماً فقط می‌تواند روی اسباب بازی‌هایی تمرکز کند که فاصله‌ی خیلی کمی با او دارند. با رشد بیشتر نوزاد و قوی‌تر شدن قوه بینانی‌اش، او می‌تواند رنگ‌ها را هم تشخیص دهد. در حدود ۶ ماهگی نوزاد می‌تواند به وضوح و کاملاً مثل شما تشک بازی خود را تماشا کند. هرچه کودک بزرگتر شود، با خلاقیت بیشتری با اسباب بازی‌های داخل پلی جیم بازی می‌کند و محیط را کنجکاوانه‌تر بررسی می‌کند.

مزایا استفاده از تشک بازی نوزاد چیست؟
تشک بازی نوزاد یا همان پلی جیم به صورت‌های مختلفی می‌تواند به رشد و پیشرفت نوزاد کمک کند. در واقع جالب است بدانید که بازی و سرگرم کردن کودک یکی از ابتدایی‌ترین ویژگی‌های یک پلی جیم است. تشک بازی نوزاد کمک‌های خیلی اساسی و بنیادی‌تری به کودک خواهد کرد که در ادامه به برخی از این راه ها اشاره خواهیم می‌کنیم.

رشد ذهنی
نوزاد با استفاده از تشک بازی می‌‌تواند اساس تفکر علت و معلولی را یاد بگرید. در حدود سن ۶ هفتگی تا ۴ ماهگی، نوزاد وارد دورانی می‌شود که پیاژه آن را «واکنش دوری اولیه» نامیده است. یعنی نوزاد یاد می‌گیرد کاری را که به صورت اتفاقی انجام داده بود را مجدداً انجام دهد (برای مثال، ضربه زدن اتفاقی به یکی از اسباب بازی‌های تشک بازی). در حدود ۴ الی ۸ ماهگی نوزاد این کارها را عمداً انجام می‌دهد و تکرار می‌کند، چراکه برایش بامزه هستند. برای مثال ضربه زدن برای روشن کردن چراغ و یا پخش موسیقی از تشک بازی جزو این دسته هستند. این کارها در واقع شروع شکل‌گیری تفکر علت و معلولی در نوزاد است و با استفاده از تشک بازی می‌توان آن‌ها را تقویت کرد. پلی جیم در واقع بستری را فراهم می‌کند تا کودک در آن بتواند بارها این کارها را انجام دهد و یاد بگیرد.

بهبود توانایی بینایی
قابلیت بینایی نوزادان در هنگام تولد خیلی محدود است و فقط چیزهای خیلی نزدیک را می‌بینند. نوزادها هرچیز که فاصله بیشتری داشته باشد را تار می‌بینند. آن‌ها در واقع اجسامی که در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متری آن‌ها باشد را فقط می‌توانند واضح ببینند. تشک بازی نوزاد ابزاری عالی برای رشد توانایی بینایی نوزاد است. نوزادها در اولین ماه‌های تولد بیش از هرچیز دوست دارند چهره افراد را ببینند (بنابراین زمان زیادی نوزاد را جلوی صورت خود بگیرید و با او تعامل کنید!)، علاوه بر این، نوزادها از تماشای اجسامی با کنتراست رنگی بالا هم لذت می‌برند (مثلا سیاه و سفید). خیلی از تشک‌ های بازی چنین امکانی دارند و محیط آن‌ها رنگ‌های براق و متفاوتی دارد که برای چشم نوزاد جالب هستند.

توانایی ادراک نوزاد در حدود ۴ ماهگی کامل‌ می‌شود، یعی همزمان با شکل‌گیری همان توانایی درک علت و معلولی. در این زمان نوزاد در تشک بازی با اسباب‌ بازی‌ها و اجسام رنگارنگ و جذابی که می‌بیند بازی می‌کند و واکنش دوری اولیه و ثانویه را تمرین می‌کند.

رشد توانایی‌های حرکتی
در ماه‌های اول تولد، واکنش‌های نوزاد عموماً‌ غیرارادی و به‌صورت بازتابی هستند. یعنی نوزاد هیچ کنترلی روی حرکات خود ندارد و بدن او به صورت خودکار به برخی شرایط پاسخ می‌دهد. یکی از معروف‌ترین این واکنش‌ها، زمانی است که چیزی را در کفِ دست نوزاد می‌گذاریم و او هم ناخودآگاه دستش را مشت می‌کند! کودکانی که در تشک بازی هستند حلقه‌ها و اسباب‌ بازی‌های داخل پلی جیم را با دست می‌گیرند و نگه می‌دارند (تمرین حرکات بدن)، به آن‌ها دقیق نگاه می‌کنند (تمرین بینایی) و با آن‌ها تعامل می‌کنند (تعامل و یادگیری شناخت علت و معلولی). می‌بینید این موارد چقدر با هم مرتبط هستند!؟ در حدود ۵-۶ ماهگی، کودک با خودآگاهی وسایل داخل تشک بازی را لمس می‌کند و به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین توانایی‌هایی که نوزاد باید در ماه‌های ابتدایی تولد یاد بگیرد، و نقش زیادی هم در یادگیری چهار دست و پا راه رفتن او دارند، توانایی «آوردن همزمان دو دست به سمت خطِ وسطِ بدن» است. با خرید تشک بازی و استفاده از آن‌ها، نوزاد حین بازی یاد میگیرد و تمرین می‌کند هر دو دست خود را در حالیکه به پشت دراز کشیده است همزمان بلند کند. مرحله بعدی آن است که کودک یاد بگیرد جسمی که در خط وسط بدن او قرار دارد (نه در سمت راست است و نه چپ) را با بلند کردن همزمان دو دست بگیرد. این کار بخش « جسم پینه‌ای»‌ مغز که مسئول ارتباط دو نیمکره مغز است را تقویت می‌کند و یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که کودک باید یاد بگیرد!

البته با خرید تشک بازی نوزاد به رشد خودآگاهی، رشد خلاقیت، و رشد حواس چند گانه نوزاد هم کمک خواهید کرد.

شما می توانید برای خرید پلی جیم مناسب فرزندتان به سایت سیسمونی بیبی پرو مراجعه کنید:

www.babypro.ir

منابع:

http://mamaot.com/developmental-benefits-of-using-a-baby-play-gym/

http://www.candokiddo.com/news/2014/8/8/choosing-a-baby-activity-gym

https://www.babycentre.co.uk/a568116/baby-gyms

 

منبع: https://babypro.ir/wiki

نفخ شیر مادر و رفع آن

 

رفع نفخ شیر مادر
بسیاری از مادرها به خصوص مادرانی که برای بار اول تجربه مادر شدن را دارند با مشکل نفخ و دل درد نوزاد خود روبه رو هستند که این موضوع آن ها نگران و کلافه می کند. اما با رعایت چند نکته ساده در تغذیه و نوع شیردهی این مشکلات بر طرف خواهد شد. برای رفع نفخ شیر مادر در ادامه مطلب با ما همراه باشید

برای آگاهی از چگونگی رفع نفخ شیر مادر با ما همراه شوید:
*مواد غذایی مانند: شیر، حبوبات، غذاهایی مانند: قرمه سبزی، کله پاچه، جگر ، شیر را نفاخ کرده و نوزاد را در هضم شیر با این دچار مشکل می کند.

*عرق نعناء توسط مادر به طور مداوم و به صورت شربت شده با عسل بعد از هر وعده غذا برای از بین بردن نفخ شیر مادر مفید است.

*دمکرده ی یک قاشق چایخوری رازیانه و یک قاشق زیره که با عسل شیرین شده باشد و به صورت روزانه دو مرتبه بعد از نهار و شام نه تنها باعث افزایش شیر می شود بلکه باعث درمان نفخ می شود

*مادر ترنجبین و عرق گل گاو زبان کوهی + عرق نعنا وعرق تقویت معده و سقز خام می‌تواند استفاده نماید.

*پرهیز از سرما و دو هوا شدن، و حذر از غذاهای سرخ کرده

*در حد امکان موقع شیر دادن سر بچه را بالاتر از تنه در بغل قرار دهید.

*بعد از شیردهی سینه و شکم بچه را روی شانه چپ خود قرار دهید. و به آرامی بین دو شانه نوزاد ضربات بسیار آرام وارد کنید تا هوای خورده شده به این وسیله از دهان خارج شود.

*مادر از مصرف غذاهای نفاخ مثل حبوبات، سیر و پیاز در وعده غذایی به مقدار کم استفاده کند و بخصوص قبل از مصرف حبوبات آن را به مدت ۱۲ ساعت در آب بخیسانید، سپس آب آن را دور بریزید و بپزید.

*چون سیر در شیر مادر شیرده نفوذ می کند مادر شیرده به آن توجه نماید و به هنگام شیردهی نوزاد از مصرف سیر و پیاز جداً خودداری فرمائید.

*از مصرف ادویه جات تند در غذاها مثل فلفل به مقدار خیلی کم استفاده نماید.

شما می توانید نظرات خود را در مجله مادر و کودک ویکی بیبی با ما به اشتراک بگذارید

www.babypro.ir/wiki

 

کزاز در کودکان

 

کزاز در کودکان
کزاز در کودکان ، بیماری خطرناکی که بر دستگاه عصبی مرکزی اثر می گذارد، از هاگ های میکروبی ناشی می شود که از طریق زخم وارد بدن می شوند. زخم عمیقی که به خاک باغچه یا فضولات حیوانی آلوده شود به احتمال زیاد منجر به کزاز می شود. امروزه برنامه های ایمن سازی در کشورهای توسعه یافته، این بیماری را نادر ساخته است.

علائم بیماری: 
پس از یک دوره نهفتگی ۳ تا ۲۱ روزه، علائم زیر بروز می کند:

– عدم توانایی باز کردن دهان (قفل شدن فک ها)

– اشکال در بلع

– انقباض عضلات صورت، که حالت لبخند ثابتی را به چهره می دهد.

– گرفتگی عضلات گردن، پشت، شکم، و دست و پا، که نوعا طی یک دوره ۱۰ تا ۱۴ روزه رخ می دهد و ممکن است تنفس را دشوار سازد.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
کزاز یکی از فوریت های پزشکی است. اگر علائم کزاز بروز کرد باید فورا با پزشک تماس بگیرید.

درمان: 
اگر پزشک احتمال کزاز بدهد، کودک در بیمارستان بستری می شود. موارد خفیف ممکن است فقط مستلزم رژیم غذایی سبک و داروهای آرام بخش باشد. درمان موارد  حاد کزاز ممکن است شامل تراکئوستومی (داخل کردن لوله به داخل نای) برای کمک به تنفس، داروهای آرام بخش و شل کننده عضلات برای تخفیف انقباضات عضلانی، و تهویه مکانیکی باشد.

چشم انداز بیماری چگونه است؟
کزاز هنوز یکی از دلایل نادر مرگ و میر به شمار می رود، اما با درمان سریع در بیمارستان، اکثر کودکان به طور کامل بهبود می یابند. مدت زمان بهبودی به شدت بیماری بستگی دارد، اما معمولا بیش از ۳ هفته به طول نمی انجامد.

چگونه از کزاز پیشگیری کنیم؟
کودکان در اوایل دوران کودکی به طور منظم در مقابل کزاز واکسینه می شوند. اگر کودک شما دچار زخم عمیقی شد، باید او را بلافاصله به نزدیکترین مرکز فوریت های پزشکی ببرید هر چند قبلا در مقابل کزاز واکسینه شده باشد. صبر نکنید تا ببینید علائمی بروز می کند یا خیر. برای پیشگیری از وقوع کزاز، ممکن است پزشک بیمارستان روی زخم کار کند تا مطمئن شود که کلیه اجسام خارجی و بافت مرده از آن بیرون آورده شده اند. به شیر خواران یک دوره واکسن کزاز تزریق می شود. به کودکان واکسن یادآور کزاز تزریق می شود که هر ۱۰ سال باید تکرار شود.

شما می توانید نظرات خود را در مجله مادر و کودک ویکی بیبی باما به اشتراک بگذارید.

منابع:

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=p02549

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=tetanus-in-children-90-P02549

 

منبع : https://babypro.ir/wiki

بازی با کودک زیر ۱ سال درخانه

 

معرفی انواع فعالیت‌های خلاقانه برای بازی با کودک زیر ۱ سال در خانه
بازی کردن یکی از طبیعی ترین کارها در دنیا است. ولی شاید تاحالا نمی دانستید که این بازی کردن‌ها، بخصوص بازی با کودک، تنها محدود به سرگرمی و تفریح نیست. کودکان برای رشد جسمی و فکری نیاز به بازی کردن دارند. کودکان و نوزادان با انجام بازی های خلاقانه و بازی در خانه است که مهارت های ضروری زندگی و فیزیکی را یاد می گیرند. آن‌ها از این طریق نحوه برخورد با اجسام و با بزرگ‌ترها را یاد می‌گیرند. علاوه بر این، بازی با کودک باعث می شود تا او طیف مختلفی از احساسات خود را بتواند بروز دهد. همان‌طور که گفته شد، بازی کردن نقشی حیاتی در رشد فکری و فیزیکی کودک دارد و شما به عنوان یکی از والدین باید وظیفه‌ی خود در ساخت و ایجاد محیط و فرصت‌های مناسب برای بازی با کودک را به خوبی درک کنید.

اگر شما هم کودکی خردسال دارید و قصد دارید با او در خانه بازی کنید و به دنبال روش هایی متنوع و خلاقانه برای بازی با کودک هستید، این مطلب مخصوص شماست! ولی این را هم باید در نظر داشته باشید که هر نوع بازی برای هر کودکی مناسب نیست. بازی با کودک باید در حدود توانایی های او باشد و کودکان با سنین مختلف باید بازی های مخصوص همان سنین را انجام دهند. طبق توضیحی که در مقدمه داده شد، بازی کردن فواید بسیاری برای کودک دارد و بنابراین هرچه بازی ها بیشتر و متنوع‌تر باشند، عواید کودک از آن‌ها به طبع بیشتر خواهد بود. در ادامه‌ی این متن قصد داریم چند نوع بازی خلاقانه و ساده را به شما معرفی کنیم تا به راحتی در منزل با کودک یک ساله خود انجام دهید.

 

کیسه های بازی رنگی
کیسه های رنگی به صورت کلی جزو دسته بازی های حسی قرار می گیرند. این دسته از بازی های خلاقانه، کودک را ترغیب می کنند تا دقت و مکاشفه کند تا اشیاء اطراف خود را بهتر بشناسد. با استفاده از این فعالیت و بازی ها، در واقع به رشد ماهیچه‌های کودک، توانایی‌های حرکتی، درک کودک از رنگ، عمق و فضا کمک خواهد شد.

از کیسه های بازی می‌توان به عنوان یک بازی خلاقانه برای کودک استفاده کرد. ساخت این کیسه ها بسیار آسان است! تنها کافی است تا یک پلاستیک نسبتاً قوی (قوی‌تر از نایلون فریز) تهیه کرده، داخل آن مقداری شامپو بدن یا ژل مو بریزید. علاوه بر این، داخل نایلون مقداری کاغذ و شبرنگ رنگی براق هم بریزید و سپس درب کیسه را به خوبی و با دقت ببندید. این کیسه را جلوی کودکتان بگذارید تا بینید تا چه حد توجهش را جلب می‌کند! البته ایده‌های خلاقانه‌تری هم می توانید به کار بگیرید، مثلاً طرح‌هایی از حروف الفبا را داخل این کیسه‌های بریزید. یا اینکه از اسباب بازی های کوچک استفاده کنید. برای تنوع رنگی، می‌توانید مقداری رنگ خوراکی داخل کیسه بریزید تا رنگ محلول شما متفاوت باشد. فقط کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید تا ایده‌های جالبی برای ساخت این کیسه ها به ذهنتان برسد.

مچاله کردن روزنامه
اینکه بخواهید کودک همیشه مانند یک بزرگ‌سال رفتار کند اصلاً کار درستی نیست و همیشه نباید سریع جلوی کودک را گرفت. بازی با کاغذهای باطله و مچاله کردن آن‌ها یک بازی مناسب برای کودک است. این کار در واقع تمرینی برای توانایی‌های حرکتی کودک است. اگر قصد دارید کمی بازی با کودک را هدفمندتر کنید. از او بخواهید تنها با یک دست کاغذ را کاملاً مچاله کرده و در مشت بگیرد!

آب بازی با کودک
به فکر یک بازی مادر و کودک ساده هستید؟ چه چیز بهتر از آب بازی؟! به هیچ وسیله خاصی هم احتیاج ندارید. تنها کافیست کمی آب داخل یک سینی کیک پزی بریزید، و چند عدد از اسباب بازی و عروسک‌های مورد علاقه کودکتان را درون آن گذاشته و در کنار کودک قرار دهید. کودک برای مدت طولانی سرگرم این مجموعه خواهد شد! این کار هم به درک بینایی کودک و هم به حرکات بدن او کمک خواهد کرد.

بطری های جذاب برای کودک
این بازی خلاقانه شباهت زیادی به ساخت کیسه‌هایی که در مورد اول توضیح دادیم دارند. حتماً می دانید که رنگ‌های با کنتراست بالا برای کودکان جذاب هستند و توجهشان را جلب می‌کند. بنابراین فقط کافی است تا درون چند بطری پلاستیکی کوچک (مثلاً بطری آب معدنی)، دانه های رنگی مختلف، و یا مقداری آب همراه با رنگ های خوراکی بریزید و بطری را جلوی کودک قرار دهید تا ببینید چقدر درگیر این بطری ها خواهد شد و با آن‌ها بازی خواهد کرد!

بادکنک بازی
بازی در خانه با کودک و انجام بازی های خلاقانه کار چندان دشواری نیست. به عنوان مثالی دیگر، می توانید یک بادکنک را باد کرده و آن را با نخ به پای کودک ببندید. بدون شک بادکنک برای مدتی طولانی توجه کودک را به خودش جلب خواهد کرد. و مهم‌تر اینکه درگیر شدن او با بادکنک، جنبه‌های آموزشی زیادی به صورت ناخودآگاه برای کودک خواهد داشت. برای مثال کودک وقتی کودک می خواهد به بادکنک ضربه بزند، او تعامل بین حرکت چشم و بدن را تمرین می‌کند، چراکه باید با چشم همواره حرکت بادکنک را دنبال کند. علاوه بر این، کودک تفکر علت و معلولی را یاد می‌گیرد (اینکه ضربه زدن به بادکنک باعث حرکت آن می‌شود). دستاورد دیگر کودک از این بازی، تمرین توانایی‌های حرکتی و تمرکز است.

چالش پر کردن ظرف
دوست دارید تمرکز، حرکات بدن و ارتباط چشمی و حرکتی کودکتان را تقویت کنید؟ این  بازی مادر و کودک را از دست ندهید. تنها کافی است یک ظرف، بطری و یا شیشه برداشته، چند مداد و خودکار و یا هر اسباب بازی دیگری به کودک بدهید، و از او بخواهید آن را در داخل ظرف بریزد! این کار برای کودک به این آسانی که فکر می‌کنید نخواهد بود و کودک برای انجام آن احتیاج به تمرکز زیادی دارد!

پیدا کردن اجسام در سبد تار عنکبوتی
برای انجام این بازی خلاقانه احتیاج به وسائل خاصی ندارید. تنها کافیست چند عدد اسباب بازی جدید، یا چند عدد از اسباب بازی های مورد علاقه‌ی کودکتان را در انتهای یک سبد قرار دهید. عموماً سبد ها دیواره‌هایی مشبک دارند. فقط کافیست نخ هایی همانند بافتن تار عنکبوت از این دیواره ها عبور دهید و سطح سبد را با این کار ببندید. حال از کودک بخواهید تا اسباب بازی‌ای که در داخل سبد قرار دارد را از درون آن خارج کند! کودک برای خارج کردن وسیله‌ی مورد نظر از داخل سبد احتیاج به صبر، حوصله، تمرکز و کنترل عضلانی زیادی خواهد داشت.

مرتب کردن شانه تخم‌مرغ
اینکه تخم مرغ‌های واقعی را در دسترس کودک زیر یک ساله قرار بدهیم کار معقولی به‌نظر نمی‌رسد. ولی به‌جای تخم مرغ می توانید از توپ پینگ پنگ استفاده کنید. شانه تخم مرغ خالی و توپ پینگ پنگ را به کودک بدهید و از او بخواهید آن‌ها را داخل شانه به ترتیب بچیند.

نقاشی کودک با آب
یک برگ کاغذ، شُت نقاشی و یک ظرف آب به کودک بدهید تا با آن نقاشی کند. تهیه رنگ های شیمیایی طبعاً برای کودک مناسب نیست و کودک زیر یک سال طبعاً درکی از رنگ در نقاشی ندارد. ولی این کار ارتباط بین چشم، اعصاب و حرکات بدن کودک را قوی می‌کند. یعنی کودک تمرین می‌کند که چطور حرکاتی که ذهنش مجسم می‌کند را با بدنش انجام دهد.

منابع:

https://www.mylittlemoppet.com/34-creative-play-activities-for-babies-below-1-year/

http://wildflowerramblings.com/baby-play/activities-for-one-year-olds/

http://www.brillbaby.com/after-birth/the-importance-of-play.php

https://www.pinkoatmeal.com/baby-water-play/

https://www.growingajeweledrose.com/2012/07/fun-with-sensory-bags.html

http://plainvanillamom.com/2012/05/sensory-bottles-for-little-ones.html

https://laughingkidslearn.com/balloon-kicking-activity-for-babies

http://thetraindriverswife.com/2014/07/01/spiders-web-discovery-basket/

 

منبع : https://babypro.ir/wiki

سیب برای کودکان

 

خاصیت سیب برای کودکان:
 همان طورکه ضرب المثل معروف انگلیسی می گوید«خوردن یک سیب در روز شما را از رفتن به دکتر دور می کند» شما نیز مطمئنا نمی خواهید منفعت های سیب برای کودکان را از کودکتان محروم کنید، این میوه گرد خوشمزه قرمز یا سبز رنگ می تواند گزینه خوب برای سلامت بودن باشد. سیب ها بخاطر خواص درمانیشان اغلب به اسم گیاهان داروی نامیده می شوند، شما می توانید نوع های مختلف از بیماری را از کودک خود دور کنید و نیاز نخواهید یافت که با کوچکترین بهانه کودک را نزد دکتر مختصص ببرید.

فواید بی نظیر سیب برای کودکان:
سیب یک غذای کم کالری و غنی در سایر املاح مورد نیازاست. اگر شما می خواهید کودک شما وزن سالم خود را حذف کند و به چاقی دچار نشود، شما باید سیب را در برنامه غذایی او بگنجانید.

این جا ما نگاهی دقیق تر به فواید مصرف روزانه سیب این می اندازیم:
۱- سیب ها سرشار از ویتامین هایی مثل ویتامین A، ویتامینB۱، ویتامینB۲ و ویتامین C هستند، آنها همچنین حاوی مواد معدنی مانند ید، فسفر، آهن و کلسیم هستند، مصرف یک عدد سیب برای کودکان می تواند، او را در برابر بیماری ها بیمه کند

۲- سیب ها غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد گیاهی هستند که بر ضد مواد شیمیایی مضر و تحلیل عضلانی در چشم ها عمل می کنند، سیب همچنین در کاهش علائم آسم نیز مؤثر است.
۳- سیب یک منبع خوب برای فیبرخوراکی، که به کم شدن کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب کمک می کند است.
۴- وجود مقدار زیاد کلسترول بد، کار غدد عروقی را سخت می کند، فشار خون و به همان اندازه خطر بیماری قبلی و سکته ی مغزی را افزایش می دهد، بنابراین شروع سیب دادن به کودکتان از همان سن کودکی برای دور کردن این مشکلات امری ضروری است.
۵- سیب ها همچنین به خاطر جلوگیری کردن از اسهال شناخته شده اند، بهتر است قبل از مصرف داروهای مختلف با دکترتان در این باره مشورت کنید.

نکات مهم درباره فواید سیب برای کودکان:
در اینکه سیب ها مغذی هستند شکی نیست، اما برای مطمئن شدن از اینکه کودک شما مقدار زیادی از آن را دریافت می کند، این جا چند راهنمایی وجود دارد که شما می توانید آنها را در نظر بگیرید:
• برای جذب حداکثر فواید سیب برای کودکان، مطمئن شوید که یک سیب تازه و با کیفیت را برای او انتخاب کرده اید.
•   بهتر است سیب را با پوست قرمزش بخورد به این دلیل که بیشتر فواید سیب در پوستش پنهان شده است.
•   شما می توانید به دستور غذاهایی که در آنها سیب موجود می باشد برای اینکه به برنامه ی غذایی کودکتان تنوع بدهید استفاده کنید، اما برای جذب حداکثر سود های آن بهتر است آن را به صورت خام مصرف کنید.

مخلوط های سیب برای مشتاق کردن کودکتان:
اگه می خواهید واقعیت های سیب برای کودکان را به دست بیاورید، نگاهی به چند دستور غذایی سیب که کودک شما مطمئنا عاشق آن خواهد شد بیاندازید:

۱-بستنی وانیلی همراه سیب برای کودکان:
سیب خرد شده به همراه بستی وانیلی یک دسر معروف است که کودک شما مطمئنا عاشقش خواهد شد، شما می توانید سیب خرد شده را با بستنی مخلوط کنید تا اینکه یک مخلوط غنی درست کرده باشید و از صبح جمعه لذت ببرید.

مواد لازم:
• بیسکویت خورد شده آرد جو
• خامه
• بستنی وانیلی
• دارچین
• مربای سیب

طرز تهیه:
• تمام مواد لازم را در مخلوط کن قرار دهید و آن را به مدت یک دقیقه روشن کنید.
• مخلوط را در ظرف بریزید و بیسکویت خرد شده را روی آن اضافه کنید.

۲-مخلوط کیک سیب برای کودکان:
موادی که برای درست کردن یک مخلوط کیک سیب خوشمزه نیاز دارید :

مواد لازم:
• نصف فنجان یخ
• ماست عادی
• موز یخ زده
• گردو
• شربت افرا
• یک عدد سیب

طرز تهیه:
•  موز یخ زده و سیب را به مدت ۱۵ثانیه در مخلوط کن قرار دهید.
•  بقیه مواد لازم را نیز به مخلوط کن اضافه کنید و تا زمانی که نرم می شود مخلوط کن را روشن نگه دارید.

شما می توانید نظرات خود را در سایت ویکی بیبی با ما به اشتراک بگذارید:

www.babypro.ir/wiki

 

شستشوی دست های نوزاد

 

شستشوی دست های نوزاد
شستشوی دست های نوزاد از زمانی که قادر به کشیدن خود بر روی زمین و یا چهار دست و پا راه رفتن می شود، به علت تماس دست ها با کف اتاق( فرش، موکت یا هر نوع کف پوش دیگر) باید توسط مادر انجام شود. مادر بایستی مرتبا دست های او را بشوید. سعی نکنید مانع راه رفتن او شوید تا او کمتر خود و لباسش را کثیف کند، زیرا این امر جز عصبانی کردن او و همچنین به وجود آمدن سدی بر سر راه رشد طبیعی نوزاد، تأثیردیگری ندارد.

کافی است برخی اصول بهداشتی و ایمنی ذیل را رعایت کنید:

– مراقب باشید که شیء نوک تیز و خطرناک و یا کثیفی را در دهان نبرد.

– دست های نوزاد را مرتبا بشویید.

– لباس های نوزاد را  حتی الامکان طوری انتخاب کنید که علاوه بر راحت بودن، مانعی در حرکات او ایجاد نکنند. بدین منظور  استفاده  از لباس های سرهم مخصوص نوزادان زیر یک سال بسیار مناسب است.

– حساسیت زیاد به خرج ندهید. این تصور که از همان اول باید نوزاد را مطیع بار آورد، به چنین مواردی و با محدود ساختن غیر منطقی او هیچ ارتباطی ندارد.

روش صحیح شستشوی دست های نوزاد :
– ابتدا دست فرزدتان را با آب خیس کنید.

– مقداری صابون به دستانش بزنید.

– دستانش را خوب به هم بمالید تا کف صابون به همه قسمت های پوست دستانش برسد. بین انگشتان، زیر ناخن ها، مچ و روی دست ها را فراموش نکنید. این کار باید حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد.

– دست ها را به دقت با آب شستشو دهید. مدت زمان لازم برای این کار ۱۰ ثانیه است.

– دستان فرزندتان را با حوله ی خودش یا دستمال کاغذی خشک کنید.

نکته ای مهم در هنگام شستشو:
استفاده بیش از حد از آب گرم در شستشوی دست های نوزادتان باعث بروز حساسیت های پوستی می شود بنابراین در شستشو همیشه از آب گرم استفاده نکنید.

برای خرید وسایل سیسمونی نوزادتان به سایت www.babypro.ir مراجعه کنید همچنین شما می توانید در سایت ویکی بیبی نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید

منابع:

https://www.parenthub.com.au/baby/wash-babys-hands/

https://kidshealth.org/en/parents/hand-washing.html

 

منبع: https://babypro.ir/wiki

ساک لوازم نوزاد و آنچه باید درباره آن بدانیم!!

 

ساک لوازم نوزاد:
ساک لوازم نوزاد اولین نیاز هر مادری است تا بتواند با خیال آسوده کودک یا نوزاد خود را به بیرون ببرد

انواع کیف لوازم نوزاد:
۱-کیف هایی به شکل کوله پشتی: شباهت زیادی به کول پشتی های معمولی دارد با این تفاوت که جیب های داخلی و خارجی بیشتری دارد.

۲- کیف های آویز ( مسنجر ): کیف هایی می باشند که یک بند مورب دارند که میتوان آن را بر روی یک شانه و یا به شکل کج بر روی قفسه سینه انداخت.

۳- ساک

وسایل ضروری که باید درون ساک لوازم نوزاد خود به همراه داشته باشید به شرح زیر می باشد:

وسایل ضروری کودک:
۱-شیشه شیر: اگر کودکتان با شیشه شیر تغذیه می کند باید آن را به همراه داشته باشید شیشه شیر را باید درون یخ نگهداری کنید و قبل از اینکه یخ ها آب شونند باید آن را مصرف کرد.

۲-پوشک: اگر می خواهید بیشتر تایم یک روز را در بیرون از خانه بگذرانید باید حداقل ۶ تا ۷ پوشک را در ساک خود به همراه داشته باشید.

۳-دستمال کودک: حتما یک بسته دستمال کودک را در ساک لوازم نوزاد خود به همراه داشته باشید.

۴-دستمال مرطوب: مادران باید از دستمال مرطوب جهت تمیز کردن و ضد عفونی کردن دست های خود قبل و بعد از تعویض پوشک استفاده کنند.

۵-پستانک: اگر کودکتان از پستانک استفاده می کند وبا آن آرام می شود حتما دو عدد پستانک را در ساک نوزادتان قرار دهید.

۶-اسباب بازی: حتما ۱ یا ۲ اسباب بازی را در ساک لوازم نوزاد خود قرار دهید تا در هنگام بی قراری، با آن ها آرام شود.

۷-کلاه آفتابی: در روز های آفتابی برای محافظت از سوختگی پوست صورت کودکتان در برابر آفتاب حتما یک عدد کلاه آفتابی را در ساک لوازم  خود قرار دهید.

۸-پیش بند: اگر به یک مهمانی می روید حتما برای غذادادن به کودکتان یک عدد پیش بند تمیز به همراه داشته باشید.

۹- لباس اضافه مخصوص کودک: چند لباس تمیز اضافه برای کودکتان به همراه داشته باشید که اگر هنگام خوردن شیر و یا آروغ زدن لباسش کثیف شد قابلیت تعویض لباس اورا داشته باشید.

۱۰-جعبه کمک های اولیه: یک جعبه کمک های اولیه شامل چسب زخم،مسکن کودک،بتادین(برای ضدعفونی کردن زخم)و بانداژ می توانید همراه خود داشته باشید.

۱۱-پلاستیک: برای گداشتن پوشک ها و لباس های کثیف می توانید از پلاستیک استفاده کنید.

۱۲-پنبه: می توانید با همراه داشتن یک بسته پنبه مرطوب شده برای تمیز کردن پاهای نوزادتان هنگام تعویض پوشک استفاده کنید

وسایل ضروری مادران
هم چنین مادران میتوانند برای حمل وسایل ضروری خود کیف دستی اضافه به همراه خود نبرند و آن وسایل را در ساک لوازم نوزاد خود قرار دهند.

۱-مدارک خودرو

۲-ریموت خودرو

۳-موبایل

۴-عینک

۵-لباس اضافی

.۶-کیف لوازم آرایش

۷- دفترچه بیمه ( هم کودک و هم مادر)

۸- خوراکی برای میان وعده

مزایای ساک لوازم نوزاد:
۱-به دلیل شباهت زیاد این ساک به کیف های دستی کمتر کسی متوجه آن میشود که شما در حال حمل کیف لوازم نوزادهستید.

۲- به دلیل تنوع زیاد رنگ این کیف ها ، شما به راحتی می توانید آن ها را با لباس خود ست کنید.

۳- این کیف ها بسیار ساده ولی در عین حال خوش استایل می باشند.

معایب ساک لوازم نوزاد:
۱-حمل این کیف ها به دلیل اینکه وزن تمام وسایل را به یک طرف از بدن منتقل می کند میتواند منجر به کمر درد و درد گردن شود.

۲- به دلیل اینکه این کیف ها در یک طرف بدن مادر قرار می گیرد حرکت دست ها را نیز محدود میکند و نمی گذارد مادر به کودک خود رسیدگی کند البته بعضی از این کیف ها به دلیل داشتن بند جداگانه و یا مورب ، میتوان آن ها رامانند کیف رودوشی حمل کرد که به آن ها کیف مسنجر میگویند که در ادامه مطلب به معرفی این نوع از کیف های نوزاد می پردازیم.

کیف های مسنجر:
کیف هایی که دارای یک بند مورب می باشند که به صورت مورب در بالا تنه قرار می گیرند و حمل آن ها نسبت به انواع دیگر کیف نوزاد راحت تر می باشد و فشار کمتری را به گردن وشانه وارد می کند و مادر راحت تر می تواند دست های خود را تکان دهد و به کودک رسیدگی کند.

مزایای کیف های مسنجر:
۱-خوش استایل می باشند

۲-وزن را به دو طرف بدن تقسیم می کند و باعث می شود فشار کمتری به کمر و شانه ها بیاید.

۳- این نوع کیف ها دارای جیب های داخلی و خارجی بیشتری نسبت به انواع دیگر آنها می باشد و باعث می شود وسایل کوچک را به راحتی در آن ها قرار دهیم و در پیدا کردن آن ها به مشکل نخوریم

کول پشتی برای حمل وسایل نوزاد:
شباهت زیادی به کول پشتی های معمولی دارد با این تفاوت که جیب های داخلی و خارجی بیشتری دارد.

مزایا:
.      ۱-جیب های داخلی و خارجی متعددی دارد و این امر باعث می شود بتوانید وسایل نوزاد خود را به شکلی بهتر سازماندهی کنید.

۲- استفاده از این کیف برای حمل وسایل نوزاد خود چون وزن را دو طرف بدن شما به طور مساوی تقسیم می کند سلامت کمر و ستون فقرات شما را تضمین می کند..

۳- از آن ها می توانید برای مدت طولانی استفاده کنید و آزادانه با دو دست خود به کودک خود رسیدگی کنید.

معایب:
۱-این نوع کول پشتی دسترسی به وسایلتان را نسبت به انواع دیگر سخت تر می کند چون برای هربار دسترسی به آن ها باید کول پشتی را از پشت خود بردارید و مجددا آن را بر روی شانه های خود بیندازید.

۲-اگر قصد دارید هم از آغوشی برای حمل کودک خود و هم از کول پشتی برای حمل وسایل کودکتان استفاده کنید باید قدرت کافی را داشته باشید در غیر اینصورت شما به دردهای عضلانی و اسکلتی دچار می شوید.

نکاتی که باید هنگام خرید ساک لوازم نوزاد به آن توجه کنیم:
۱-لزوما نباید بزرگترین ساک را برای کودکتان انتخاب کنید چون به مرور زمان که سن کودکتان بیشتر می شود قنداق ها و وسایل او جای بیشتری می گیرد ولی شما نمی خواهید کیفی داشته باشید که مدام وسایلتان در آن گم شود.

۲- اگر تعداد فرزندانتان زیاد است یا به عنوان مثال دوقلو دارید بهتر است به جای استفاده از دو کیف متناسب از یک کیف با سایز بزرگتر استفاده کنید.

۳- این را هم بدانید که صرف هزینه بیشتر برای خرید کیف های بزرگتر کار اشتباهی می باشد چون کیف های بزرگ زود کثیف و پاره می شوند.

۴- وزن کیف را وقتی خالی می باشد اندازه گیری کند اگر وزن آن بیشتر از ۲ کیلو گرم باشد ، وقتی وسایل کودک و قنداق هادر آن قرار گیرد سنگینی آن شما را اذیت می کند.

۵- نقاطی از کیف که تحت فشار می باشند باید با دوخت های ضربدری دوخته شده باشند . کیف هایی که درب آن ها و جیب های داخلی و خارجی آن با زیپ های فلزی باز و بسته شوند بهترین گزینه هستند چون زمانی که واژگون می شوند خیالتان راحت است که وسایل داخل آن به بیرون نمی ریزند.

۶- ساک وسایل نوزاد باید قابل شستشو باشد چون احتمال کثیف شدن آن زیاد است. بنابراین بهتر است کیفی را انتخاب کنید که لکه‌ها را روی خود نگه نمی‌دارد و به راحتی شسته می‌شود

۷-اگر قصد پیاده روی زیاد با کالسکه دارید باید کیف انتخابی شما دارای بند اتصال آن به کالسکه باشد تا شما به راحتی بتوانید کیف را به کالسکه متصل کنید و از پیاده روی با کودکتان لذت ببرید.

۸- وجود یک بخش خنک کننده و عایق دار می تواند به شما در نگهداری غذا و شیشه شیر کودکتان کمک کند.

۹- در صورت ریختن مایعی بر روی ساک لوازم نوزاد خود ضد آب بودن آن به شما کمک می کند که وسایل درون آن آسیبی نبینند.

۱۰- وقتی ساکی را میخرید آن را حتما برروی شانه های خود امتحان کنید هر ساکی برای همه مناسب نمی باشد.
۱۱- کیف لوازم نوزاد شما باید دارای فضای کافی باشد چون شما باید شیشه شیر ، حداقل ۵ پوشک ، ۲ پستانک و چند دست لباس تمیز،پتو و چند اسباب بازی را همراه خود داشته باشید.

۱۲- در انتخاب جنس پارچه کاربردی در کیف دقت کنید که به راحتی قابل شستشو و با دوام باشد.

۱۳- کیفی بخرید که درز های قوی و بسته ای داشته باشد و به مرور زمان با شستشو فرسوده نشود و از بین نرود.

برندهای مختلف ساک لوازم نوزاد:
۱-اوکی داگ (okiedog)

۲- پکاپد (Pacapod)

۳- رایکو (Ryco)

۴- کاپلا (Capella)

منابع:
https://ergobaby.com/diaper-bags

https://www.verywellfamily.com/best-backpack-diaper-bags-4163608

https://thewirecutter.com/reviews/best-diaper-bag/

https://www.babylist.com/hello-baby/best-diaper-bags

 

منبع : https://babypro.ir/wiki

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد
x بستن تبلیغات
x بستن تبلیغات