گرانولا برای کودکان یک سال به بالا

 

گرانولا
گرانولا پر از میوه های خشک، مغزها و دانه ها می باشد. این غذا را نباید به کودکان زیر یک سال بدهید (شیره افرا برای آن ها مناسب نمی باشد). این برش ها بدون مغزها هم خوشمزه هستند بنابراین فقط لازم است مغزها را برای کودکانی که به آن ها حساسیت دارند حذف کنید.

مواد لازم: 
۶ قاشق غذاخوری کره، به علاوه مقداری کره برای چرب کردن
۳ قاشق غذاخوری شیره افرا
۳ قاشق غذاخوری تکه های میوه (مانند گلابی یا زردآلو)
۱۰۰ گرم شکر قهوه ای
۲۷۵ گرم جو دو سر
۲ قاشق غذاخوری گردوی خشک شده
۵۰ گرم کشمش طلایی
۴ قاشق غذاخوری دانه های مخلوط مانند دانه آفتاب گردان، کدو حلوایی، دانه درخت کتان و کنجد
۲ قاشق غذاخوری بادام

طرز تهیه:
فر را از قبل تا دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کنید. کف یک ظرف فر مربعی شکل را با کمی کره چرب کرده و روی آن کاغذ شیرینی پزی بگذارید. کره،شیره افرا، تکه های میوه و شکر را در یک ظرف ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید. آن ها را گرم کنید تا کره آب و شکر حل شود. سپس آن را خوب هم بزنید تا همه مواد به خوبی با هم ترکیب شوند. آن را جوشانده و مدت ۲ دقیقه بپزید تا بافت غلیظ و چسبناکی به دست بیاید. بقیه مواد را داخل یک بزرگ بریزید. مواد آب شده را روی آن ها ریخته و خوب هم بزنید.

سپس آن ها را داخل ظرفی که از قبل آماده کرده بودید بریزید و سطح مواد را با یک قاشق چوبی صاف کنید و مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه غذا را تنوری کنید تا رنگ آن قهوه ای طلایی شود. سپس آن را از فر خارج کرده و بگذارید سرد شود. آن را به شکل مربع یا مستطیل ببرید. می توانید این غذا را داخل یک ظرف بدون منفذ گذاشته و مدت ۳ تا ۴ روز داخل یخچال و تا یک ماه داخل فریزر نگهداری کنید. در صورت فریز کردن، برای استفاده مجدد، آن را به خوبی یخ زدایی کرده و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد سپس آن را سرو کنید.

با این دستور می توانید ۱۲ تا ۱۶ برش از این صبحانه را تهیه کنید.

 

منبع : https://babypro.ir/wiki

قنداق کردن نوزاد و آنچه باید درباره آن بدانیم!!

 

تاریخچه قنداق کردن نوزادان
اگرچه قنداق کردن نوزاد سابقه ای طولانی دارد و تاریخچه آن به صدها سال پیش باز می گردد، ولی شیوع بیشتر این اقدام از دهه ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با افزایش آگاهی مردم در زمینه به پشت خواباندن نوزادان بوده است. پیش از این سال ها، خواباندن نوزادان به روی شکم متداول تر بوده است. ولی همزمان با پیشرفت علم و انجام مطالعات علمی مختلف، مشخص شد که رابطه مستقیمی بین روی شکم خوابیدن نوزاد و احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) وجود دارد. به همین خاطر،‌ در سال ۱۹۰۴ جنبشی با هدف اصلاح رفتار والدین ایجاد شد. هدف این جنبش تذکر به والدین در جهت به شکم خواباندن نوزادان و تشویق آن ها در راستای به پشت خواباندن نوزادان بود.

به صورت کلی، تمام والدین به دنبال راهکارهایی هستند تا کودک آن ها امن و راحت بخوابد. از سوی دیگر، از زمان شروع این جنبش، والدین متوجه شدند که حرکات ناگهانی بدن و از خواب بیدار شدن های نوزادان در زمانی که به پشت خوابیده هستند بیشتر می شود. بنابراین، اولین نمونه های قنداق کودک در این زمان و در راستای پاسخگویی به نیاز واقعی والدین و کودکان ساخته شد. البته در آن زمان استفاده از قنداق فرنگی و به صورت کلی انواع قنداق نوزاد مرسوم نبوده و والدین از تکه ای پارچه استفاده می کردند.

به صورت کلی، محصولات مختلفی و مرتبط با خواب نوزادان در این دوره زمانی ساخته شد.. در طی سالیان آتی، نسل های بعدی محصولات قنداق کودک طراحی و عرضه شدند که نیازهای جسمانی و مراحل رشد جسمانی کودک را بیشتر مورد توجه قرار می دادند. نوزادان در این قنداق ها احساس راحتی بیشتری داشته، امنیت بیشتری دارند و از روند رشدی آن ها نیز حمایت می شود.

انواع قنداق
همانطور که در بخش پیشین بیان شد، استفاده از انواع قنداق سابقه ای طولانی دارد. بنابراین، قنداق ها نیز همانند تمام محصولات دیگر دستخوش تغییرات و البته پیشرفت هایی شدند. امروزه خبر خوب برای والدین و البته نوزادها آن است که قنداق ها بسیار پیشرفته و کاربردی تر از مدل های اولیه خود شدند و دیگر احتیاجی به استفاده از یک تکه پارچه و محکم پیچیدن آن به دور نوزاد نخواهد بود. امروزه مدل های مختلفی از قنداق کودکان را شاهد هستیم که در انواع طرح ها، مدل ها و رنگ ها عرضه می شوند و پاسخگو نیازهای نوزاد شما هستند. بنابراین، به صورت کلی قنداق ها را به ۲ گروه می توان دسته بندی کرد.

قنداق های ساده پارچه ای
این قنداق ها در واقع ساده ترین نوع بوده و در واقع یک پارچه مربع شکل هستند. جنس این پارچه ها عموماً بسیار نرم و لطیف انتخاب می شود تا نوزاد احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشد. استفاده از این قنداق ها به همان روش قدیمی و سنتی است که در بسیاری از بیمارستان ها به والدین آموزش داده می شود. آموزش بستن این نوع قنداق را در ادامه این متن بیان خواهیم کرد.

قنداق فرنگی
قنداق فرنگی نمونه جدید و پیشرفته تر از قنداق ها است. امروزه استفاده از قنداق فرنگی متداول تر است، چراکه سهولت بیشتری را هم برای والدین و هم برای نوزاد به همراه می آورد. انواع مختلف قنداق چسبی را نیز می توان در این دسته جای داد. این قنداق ها در واقع شبیه به نوعی کیسه خواب هستند. هنگام طراحی قنداق فرنگی،  فضای مخصوص استراحت نوزاد محاسبه و طراحی شده و تنها کافیست نوزاد خود را در داخل آن قرار داده و زیپ‌، دکمه و یا چسب آن را ببندید تا جای او کاملاً محفوظ باشد. اگر قصد خرید اینترنتی قنداق فرنگی را دارید، به جنس این قنداق توجه کنید، برای مثال، خرید قنداق فرنگی نخی برای روزهای گرم تابستانی مناسب است.

آموزش قنداق کردن نوزاد
همانطور که می‌ دانیم، مدل های مختلفی از قنداق نوزاد وجود دارد. استفاده از قنداق فرنگی دشواری خاصی به همراه نخواهد داشت و تنها کافیست نوزاد را داخل آن قرار داده و برای مثال، اگر اقدام به خرید اینترنتی قنداق چسبی کردید، تنها کافیست نوزاد را داخل آن قرار داده و چسب های قنداق فرنگی چسبی را به هم متصل کنید. ولی در صورتیکه قصد قنداق کردن نوزاد خود با استفاده از یک قطعه پاره را دارید،‌ این کار را بر اساس این ۴ مرحله انجام دهید.

مرحله اول: پارچه مربع شکل قنداق را روی زمین پهن کنید. دو قطع متقارن را به هم بچسبانید تا پارچه شکل مثلث/هرم پیدا کند. حال نوزاد را در وسط پارچه قنداق قرار دهید به شکلی که بخش کمی از شانه ها و گردن او از پارچه بالاتر باشد.

مرحله دوم: دست راست نوزاد را در راستای بدن او قرار داده و آن را کمی خم کنید. پارچه قنداق را از همان سمت گرفته و آن را به آرامی روی دست و قفسه سینه نوزاد بکشید. اضافه‌ی پارچه را زیر نوزاد قرار دهید. در این مرحله با دست چپ نوزاد کاری نخواهیم داشت.

مرحله سوم: بخش پایینی پارچه قنداق را به سمت بالا تا زده و روی پاهای نوزاد را بپوشانید. پارچه اضافی را در داخل بخش بالایی قنداق که در مرحله دوم پیچیده بودید قرار دهید.

مرحله چهارم: تمام کارهای انجام شده در بخش دوم را برای دست چپ نوزاد انجام دهید.

سعی کنید پارچه را نسبتاً محکم به دور نوزاد بپیچید. او این شرایط را دوست خواهد داشت، چراکه برای او تداعی کننده روزهای سپری شده در رحم مادرش خواهد بود. علاوه بر این، هرگز بر روی کودک قنداق شده یک روانداز اضافه نگذارید. این کار دمای بدن او را افزایش خواهد داد و بسیار خطرناک است.

مزایای قنداق کردن نوزاد
فرقی نمی کند از قنداق فرنگی و یا قنداق های سنتی استفاده کنید، چراکه این کار در هر حال مزایای خاصی را برای نوزاد شما به همراه خواهد داشت. به صورت خلاصه، این مزایا را می توان برای استفاده از انواع قنداق برشمرد:

بهبود کیفیت و کمیت خواب نوزاد
کاهش سطح اضطراب در نوزاد
جلوگیری از بیدار شدن ناگهانی کودک از خواب
کنترل بیشتر بدن نوزاد و جلوگیری از بروز تکان های ناگهانی که باعث ترسیدن نوزاد می شوند.
با استفاده از قنداق دیگر احتیاج به روانداز، پتو، بالشت و … نخواهید داشت. تحقیقات حاکی از وجود رابطه مستقیم استفاده از تمام این موارد و احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند.
قنداق کردن مانع از آسیب زدن ناگهانی نوزاد به پوست و صورت خود می شود.
استفاده از انواع قنداق باعث می شود تا نوزاد در تمام طول شب با حالتی ثابت و به پشت بخوابد. همانطور که بیان شد، این حالت خوابیدن برای نوزادان توصیه می شود.
شرایط نوزاد در داخل قنداق برای او دوست داشتنی است، چراکه حس روزهایی را برای او یادآوری می کند که در رحم مادر قرار داشت.
هنگام قنداق کردن، دست های نوزاد را در راستای بدن او قرار می دهند. تحقیقات نشان می دهد که عموماً نوزادان در این حالت آرامش زیادی داشته و به راحتی به خواب می روند.
قنداق کردن نوزاد برای والدین نیز مزایایی را به همراه خواهد داشت. هرچه نوزاد آرام تر باشد و دفعات کمتری در نیمه شب بیدار شود، والدین نیز آرامش بیشتری خواهند داشت و به راحتی می توانند استراحت کنند.

معایب قنداق کردن نوزاد:
– در قنداق کردن نوزاد احتمال خفگی او می باشد چون سر کوچک نوزاد کاملا به داخل پتو می رود.

– نوزاد در قنداق از گرما کلافه می شود. علاوه بر این موضوع، نوزاد با تعریق ، آب بدنش از دست می رود و احتمال زردی در نوزاد بالا می رود.

– وقتی نوزاد را قنداق می کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که نوزاد بتواند به راحتی دست و پای خود را در قنداق تکان دهد . اگر قنداق را کمی سفت ببندیم ممکن است به نوزاد آسیب برسد و سبب کشیدگی عضلات و یا رگ به رگ شدن آن ها شود.

در انتها ویدیویی آموزشی برای قنداق کردن نوزادتان تهیه کردیم:

شما می توانید جهت تهیه انواع قنداق مناسب برای نوزادتان را از سایت بیبی پرو تهیه کنید:

www.babypro.ir

منابع
https://www.adenandanais.com/blog/how-to-swaddle-a-baby
https://www.adenandanais.com/blog/benefits-of-swaddling
https://www.heartswaddle.com/history-of-swaddling/
https://www.thebump.com/a/swaddling-blankets
https://www.babysleepsite.com/safety/benefits-of-swaddling-swaddle-safety-tips/

 

منبع : https://babypro.ir/wiki

ماه آخر بارداری کارهای ممنوعه در ماه آخر بارداری

شما هم به خانم های بارداری برخورد کرده اید که به دنبال این هستند که چه کارهایی را نباید در ماه آخر بارداری انجام دهند و همچنین در ماه های آخر بارداری باید منتظر چه پیشامدهایی باشند. به همین دلیل به گفتگو با رقیه رحیمی، کارشناس مامایی پرداختیم و درباره کارهایی که مادران نباید در ماه آخر بارداری انجام دهند پرسیدیم و آن ها را برایتان لیست کردیم. خانم رحیمی اعتقاد دارد که همه خانم های باردار در ماه آخر، باید معاینه پیش از زایمان خود را هفته ای یک بار انجام دهند و می گوید: ((این پیگیری به این دلیل لازم است که مادر از نظر پره اکلامپسی و کنترل وزن مورد معاینه قرار بگیرد. خانم هایی هم که متقاضی زایمان طبیعی هستند، از هفته سی و هشتم به بعد باید معاینه شوند تا مشخص شود وضعیت لگن و دهانه رحمشان برای این نوع زایمان مناسب است یا نه. ))

خانم های باردار نباید در ماه های آخر بارداری انجام دهند که این کارها به ترتیب زیر هستند:

۱- دور مسافرت رفتن را خط قرمز بکشید:
در ماه آخر توصیه می شود که خانم ها مسافرت نروند و یا در صورت رفتن به مسافرت، ترجیحا به جایی بروند که به محل درمانی نزدیک باشد تا اگر مادر دچار مورد اورژانسی و یا خونریزی شد، فورا به آنجا مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. همچنین اگر خانم های باردار با ماشین شخصی شان به مسافرت می روند، بهتر است جایی بروند که فاصله درمانگاه ها و یا بیمارستان ها در جاده کم باشد.البته ما توصیه می کنیم که مادران باردار تا جایی که امکان دارد به مسافرت نروند حال چه ضروری باشد و چه غیر ضروری. چون در ماه های آخر بارداری حرکت های زیاد باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است جنین و مادر به خطر بیفتد.

۲- پیاده روی فراموش نشود:
خانم های بارداری که زایمان طبیعی در پیش دارند باید در ماه آخر، پیاده روی سبک داشته باشند تا احساس کشش و درد عضله نداشته باشند. همچنین ورزش کردن در ماه آخر بارداری مانعی ندارد به شرطی که پرش و جهش در آن نباشد.

۳- فعالیت و کار زیاد ممنوع: 
خانم ها نباید در ماه آخر بارداری فعالیت و کار سنگین انجام دهند.

۴- خانم های شاغل کمی به خود استراحت دهند: 
خانم های شاغل بهتر است در محیط کار زیاد سرپا نباشند و ساعت کاری شان را کم کنند. خانم هایی که کارشان ایجاب می کند پشت میز بنشینند،نباید زیاد در حالت نشسته بمانند و هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار باید ۱۰ دقیقه راه بروند.

۵- بدون برنامه ورزش نکنید:
خانم های بارداری ک ورزش می کنند باید به یاد داشته باشند فعالیت های ورزشی شان باید با برنامه ریزی باشد. همچنین همه حرکات ورزشی هم برای خانم های باردار مناسب نیستند و در واقع جزو حرکات ممنوعه به شمار می روند. خانم ها می توانند اطلاعات این حرکات ممنوعه را از مرکز مشاوره بارداری دریافت کنند. اما به صورت کلی حرکات کششی و یا حرکاتی که جهش زیادی ندارند. برای خانم های باردار مناسب ترند.

۶- گرفتگی عضلات را دست کم نگیرید:  
همچنین گاهی کشش عضله ران و گرفتگی عضله های دیگر ممکن است در ماه آخر بارداری پیش بیاید که در بیشتر موارد طبیعی است و خانم ها نباید نگران باشند. اما در بعضی موارد ممکن است این گرفتگی ها نشانه کمبود کلسیم باشد که در خانم هایی که دیابت بارداری دارند بیشتر مشاهده می شود. بنابراین متخصصان باید آن را بررسی کنند.

برخی از اتفاقات در ماه آخر بارداری را بررسی می کنیم:
۱- کم خوابیدن و خوب نخوابیدن مادر: 
مادران در ماه آخر بارداری ممکن است به دلیل وزن زیاد اذیت شوند و به دلیل بزرگی شکمشان نتوانند راحت بخوابند که این اتفاقات کاملا طبیعی است. بنابراین باید غذاهایی با حجم کمتر و در وعده های بیشتر بخورند. علاوه بر آن باید حداقل ۲ ساعت فاصله بین شام تا خوابشان باشد و در زمان خواب هم چند بالش زیرسرشان بگذارند.

۲- کم شدن حرکت جنین:
کم شدن حرکت جنین در ماه آخر می تواند به دلیل کم شدن آب دور جنین باشد. در واقع از شدت و اندازه حرکت ممکن است کم شود اما از تعداد حرکات جنین نباید کم شود.

۳- دردهای لگنی و شکمی: 
در ماه آخر ممکن است رحم به سمت پایین کشیده شود و باعث دردهای لگنی و شکمی شود.

۴- تکرر ادرار و یبوست: 
از آن جایی که سر جنین به مثانه مادر فشار وارد می کند، ممکن است مادر دچار تکرار ادرار شود و همچنین یبوست در این ماه شدت پیدا می کند. برای پیشگیری از یبوست، مادران باید غذاهای فیبردار بخورند و به میزان کافی آب بنوشند و ورزش هایی را که طبق نظر متخصصین باید انجام می دادند را انجام بدهند.

۵- سرگیجه در هنگام ورزش و فعالیت: 
گاهی اوقات ممکن است خانم ها در حال ورزش کردن احساس سرگیجه کنند و یا از هوش بروند که این می تواند به دلیل عرق زیاد، کم شدن مایعات بدن و غلیظ شدن خون رخ بدهد.

۶- ترشحات بارداری: 
ترشحات بارداری هم در ماه های آخر بارداری طبیعی است. اما آبریزش بینی واژن و خونریزی واژینال به هیچ وجه طبیعی نیست و خانم ها باید فورا به بیمارستان منتقل شوند.

شما می توانید جهت مطالعه مقالات مربوط به زایمان و بارداری به مجله ویکی بیبی مراجعه نمایید.

www.babypro.ir/wiki

منابع:

https://www.verywellfamily.com/making-it-through-last-pregnancy-month-1270769

https://www.quickanddirtytips.com/parenting/pregnancy/8-things-to-do-during-your-last-month-of-pregnancy

https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-35-40

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بای بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

 

آغوشی کودک و هر آنچه باید درباره آن بدانیم!

 

آغوشی کودک
آغوشی کودک از جمله وسایلی است که در سال‌های اخیر اکثر آنهایی که نوزادی در راه دارند ترجیح می‌دهند در بدو تولد نوزادشان داشته باشند. برخی از والدین از «آغوشی» استفاده‌های زیادی می‌کنند و برای برخی دیگر تنها جنبه زیبایی دارد. این‌که آغوشی چقدر برایتان مفید است، به سبک زندگی‌ شما بستگی دارد، اما قطعاً اگر به استفاده از آغوشی عادت کنید روند زندگی برایتان ساده‌تر می‌شود.

زمانی که در حال انجام کاری باشید و باید از دست‌هایتان استفاده کنید، می‌توانید نوزاد خود را در آغوشی قرار دهید و آزادانه به کارهایتان برسید بدون این‌که دست‌هایتان درگیر باشد. از سوی دیگر استفاده از آغوشی برای خود نوزاد هم مفید است، چون که به مادر یا پدر نزدیک است و احساس امنیت می‌کند. در این نوشتار به مزایای «آغوشی» و نکاتی که باید قبل از خرید «آغوشی» در مورد آن‌ها بدانید می‌پردازیم

کالسکه یا آغوشی؟
تحقیقات نشان می دهد چون که استخوان ها و ستون فقرات نوزادکامل شکل نگرفته است و نرم می باشد باید از وسیله ای استفاده کنیم که سلامت کودکمان را تضمین کند و به ستون فقرات و گردنش آسیبی وارد نکند.

در نتیجه حالتی که کودک در اکثر زمان ها در آن قرار دارد در شکل بدنش اثر می گذارد. قرار دادن نوزاد در کالسکه برای طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به ستون فقرات نوزاد می شودو برخلاف تصور بیشتر مردم استفاده از کالسکه چندان هم ایده آل نیست و برای همیشه نباید از آن استفاده شود.
کودک را نباید برای مدت زیادی در کالسکه خواباند

ستون فقرات نوزاد در بدو تولد به شکل حرف C انگلیسی است. نوزاد توانایی کافی برای نگه‌داشتن سر و کنترل گردن را ندارد. اما به‌تدریج ستون فقرات او به شکل طبیعی نزدیک‌تر شده و استخوان‌ها و ماهیچه‌های او قوی‌تر می‌شوند. خواباندن کودک رو به بالا برای طولانی‌مدت موجب صاف شدن ستون فقرات می‌شود، یعنی موجب می‌شود حالت ستون فقرات برخلاف شکل طبیعی‌اش بشود. خواباندن کودک رو به بالا برای ستون فقرات او و حالت گردن نوزاد مضر است.

کالسکه و کریرهای دستی موجب می‌شوند کودک مدت زیادی از روز را در آن رو به بالا بخوابد که این امر برای کودکتان بسیار مضر می باشد. امروزه والدین هنگام انجام امور روزمره خود از قبیل خرید کردن ، تفریح و پیاده روی خود ترجیح می‌دهند کودک خود را با کالسکه حمل کنند. گاه پیش می‌آید که کودک ساعاتی طولانی را بدون خارج شدن از کالسکه یا کریر، رو به بالا می‌خوابد و درحالی‌که احساس ناخوشایندی دارد، توان اعتراض ندارد.

آغوشی وسیله ای امن برای نوزادان و کودکان نوپا
آغوشی بهترین وسیله ای است که هم سلامت کودک و هم راحتی والدین را فراهم می کند. استفاده از آغوشی به خصوص در ماه های نخست تولد قطعا به والدین توصیه می شود. بدن نوزاد وقتی در آغوشی می باشد به حالت عمودی قرار می گیرد که امر موجب می شود که ستون فقرات نوزاد به شکل صحیح شکل بگیرد..

آغوشی‌هایی که درقدیم از آن ها استفاده می شد استاندارد نبودند. و به‌طور کامل از شکل گیری غلط گردن و ستون فقرات کودک جلوگیری نمی‌کردند و سلامت کودک به خطر می افتاد اما طی سال های گذشته آغوشی‌های استاندارد با رعایت تمام نکات ایمنی که سلامت کودک و نوزادتان را حفظ می کند ، عرضه شدند وحتی برای کودکان ۱ ماهه تا ۲ ماهه که هنوز گردنشان شکل نگرفته است هم توصیه می شود..

استفاده از آغوشی چه مزایایی دارد
حمل کودک با استفاده از آغوشی مزایای بسیاری نسبت به سایر وسایل دارد. کارهایی مثل خرید،پیاده روی و جمع آوری خانه می تواند در حالی انجام شود که کودک شما در آغوشی باشد

از طرفی کودکی که به مادر خود نزدیک تر باشد کمتر بهانه گیری و گریه می کند و همچنین مادران هم به آنها راحت تر شیر می دهند.حمل کودک در نزدیکی قلبتان به او کمک می کند که با زندگی خارج از رحم مادرش آشنا شود. صدا و نفس کشیدن مادر باعث می شود بچه ها آرام تر شوند در حقیقت بودن در آغوش مادر باعث آرامش آنها می شود. برخی از والدین بر این باورند که در آغوش گرفتن زیادی نوزاد باعث وابستگی بیش از حد و لوس شدن او می شود در صورتی که این باور نادرست می باشد.

طبق یک تحقیق مشخص شد که والدین کانادایی تماس فیزیکی کمی با فرزند خود دارند اما استفاده از آغوشی باعث رفع نیاز این نوزادان شده است.

و مزایای دیگری مثل:

۱-نوزادانی که ساعاتی از روز خود را در آغوشی سپری می کنند نسبت به بقیه کمتر گریه می کنند

۲-کودکانی که در آغوشی هستند به دلیل نزدیکی به پدر و مادر احساس امنیت بیشتری میکنند و این امر باعث آرامش آنها می شود

۳-اگر کودکتان را با استفاده از آغوشی حمل کنید،به وسیله این کار می توانید کارهای روزمره خود را مثل قبل از به دنیا آمدن فرزندتان انجام دهید حتی با کودک خود می توانید به خرید و مهمانی بروید بدون اینکه وقتی برای خواباندن بچه صرف کنید به کارهای خود بپردازید.

۴-هنگامی که کودک در بغل مادر خود باشد مادر به محض دیدن گریه او سعی در نوازش کردن او و آرام کردن او دارد پس در نتیجه آغوشی در کمتر گریه کردن کودکتان نقش مهمی دارد

باورهای غلط درباره آغوشی
۱-برخی بر این باورند که آغوشی فقط برای مادران است در صورتی که همان قدر که نوزاد نیاز به برقراری ارتباط با مادر را دارد این نیاز را در بر قراری ارتباط با پدر خود هم دارد.

۲-برخی بر این باورند که که استفاده از آغوشی باعث کمردرد می شود در صورتی که اگر آغوشی به طور صحیح به خود ببندند ، وزن کودک به شکل مساوی تقسیم می شود و دردی را در ناحیه گردن و کمر خود حس نمی کنند.

۳-برخی بر این باورند که استفاده از آغوشی باعث می شود کودک راه رفتن را دیر تر از زمان معمول یاد بگیرد یا اصلا یاد نگیرد اما استفاده از آغوشی بدین معنا نیست که کودک همیشه درآغوشی باشد فقط زمانی کودک را باید در آغوشی قرار دهید که شما در حال انجام کار های روزمره خود مثل پیاده روی ، انجام کارهای خانه و خرید باشد. دربقیه ساعات روز کودک می تواند وقت خود را آزادانه در جای دیگری بگذراند.

۴-برخی دیگر می گویند استفاده از آغوشی برای کودک خطرناک می باشد در حالی که با استفاده از یک آغوشی مناسب می توانیدکودک را در موقعیتی راحت و با آسودگی حمل کنید و دائما چشمتان به کودکتان باشد

۵-بعضی از والدین می گویند در آغوش گرفتن نوزاد باعث وابستگی بیش از حد او به والدین می شود و او وقتی بزرگ شود اعتماد به نفس کمی دارد ولی این باور غلط است و تحقیقات ثابت کرده است که درآغوش گرفتن نوزاد باعث قوی تر شدن روابط عاطفی در نوزاد می شود.

۶-برخی دیگر براین باورند که استفاده از آغوشی فقط برای نوزادان شیر خواره می باشد ولی این باور هم غلط است و باتوجه به فواید آغوشی می توان ازآن برای کودکان بزرگتر هم استفاده کرد البته اگر قادر به تحمل کردن وزن او باشید!!

 

نکات ایمنی در استفاده از آغوشی

۱-درصورتی که نوزاد مشکل تنفسی داشته باشد و یا سرماخورده باشد قبل ازاستفاده از آغوشی باید با پزشک در میان گذاشته شود

۲-اگر نوزادی زودتر از زمان معمول به دنیا آمده باشد استفاده از آغوشی میتواند مضر باشد.

۳-در صورتی که وزن نوزاد در هنگام تولد کمتر از حد معمول باشد نباید از آغوشی استفاده شود.

۴-در صورتی که سن کودکتان کمتر از ۴ ماه باشد استفاده از آغوشی ضرر دارد

۵-وقتی کودکتان درآغوشی می باشد حتما باید صورتش قابل دیدن باشد حتی موقع شیر دادن مادر به کودک هم باید صورت کودک توسط مادر قابل رویت باشد

۶-زمانی که کودک شما در آغوشی می باشد مرتب چک کنید که چیزی دور او پیچیده نشده باشد و صورتش به لباس و بدن شما نچسبیده باشد طوری که نتواند تنفس کند یا تنفس برایش سخت شود.

حالت‌های مختلف آغوشی
۲ حالت را بررسی می کنیم:
۱-کودک در آغوشی رو به بیرون باشد

۲-کودک در آغوشی رو به والدین خود باشد

اگر سن کودک شما زیر ۳ ماه باشد نباید حالت رو به بیرون را انتخاب کنید چون سینه و شانه هایش را با خطری جدی مواجه می کند و ستون فقرات او به شکل صحیح شکل نمی گیرد علاوه بر این مشکلات اگر کودک شما در این حالت باشد خطرات گوناگون بیرونی نیز می تواند نوزاد شما را تهدید کند پس به شما توصیه می شود تا سن ۳ ماهگی کودک را در آغوشی رو به خود قرار دهید.

آغوشی های موجود در بازار:
۱-یک حالته ۲-دو حالته ۳-سه حالته ۴-چهار حالته
آغوشی های یک حالته برای نوزادان زیر سه ماه مناسب می باشد که کودک با استفاده از محافظ رو به والدین خود در آغوشی قرار می گیرد

آغوشی های دو حالته برای سن ۳ ماهگی و بیشتر مناسب می باشد که کودک در آن رو به بیرون در آغوشی قرار می گیرد .

آغوشی های ۳ حالته: کودک در کنار بدن حمل کننده(در سمت چپ یا راست بدن او)قرار میگیرد و از سه ماهگی به بعد استفاده می شود.

آغوشی های چهار حالته که برای کودکان ۶ ماه به بالا مناسب است و درآن کودک در پشت حمل کننده قرار می گیرد

می توان حالات دیگری هم برای آغوشی در نظر گرفت:
۱-آغوشی کلاسیک:
در این مدل آغوشی هم کودک می تواند رو به شما باشد و هم میتواند رو به بیرون باشد

۲-آغوشی حلقه ای:
. این آغوشی از یک شال بلند پارچه ای که در یک انتها به دو حلقه متصل شده است تشکیل شده که انتهای آزاد آن توسط رد کردن پارچه از بین دو حلقه محکم میشوند و قابل تنظیم است..
از این مدل آغوشی معمولا در وضعیتهای متنوعی می توان استفاده کرد و حتی کودک را روی پهلو و یا پشت بست
از معایب آن می توان به این موضوع اشاره کرد که ممکن است دنباله شال روی زمین کشیده شود

شال آغوشی وون رپ تار و پودی
این مدل آغوشی ها با پارچه های تاروپودی که خاصیت کشسانی ندارند و در رنگ ها و مدل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه تبدیل به محبوب ترین نوع آغوشی شناخته می شوند.

ویژگی های آغوشی تار و پودی:

وون رپ یک شال پارچه ای می باشد که به روش های مختلفی می توانید به دور خود بپیچید و گره بزنید و کودک خود را در آن قرار دهید.پارچه ای در آن مورد استفاده قرار گرفته است که در عین لطافت و نرمی تحمل وزن کودک را داشته باشد. از این آغوشی می توان از بدو تولد تا دوران کودکی هم استفاده کرد و تحمل وزن تا ۲۵ کیلوگرم را هم دارند.

چرا از آغوشی تار و پودی استفاده کنیم؟

روش های بستن این نوع آغوشی بسیار متنوع می باشد شما می توانید نوزادتان را به جلو،پهلو و پشت خود ببندید. این نوع آغوشی فری سایز می باشد و این ویژگی آن را نسبت به بقیه آغوشی ها متمایز می سازد و پدر و مادر می توانند از آن استفاده کنند.
این نوع آغوشی برای کودکان و نوزادان از لحاظ ارگونومی بسیار مناسب است و اگر کودک را به طور صحیح در آغوشی قرار دهید می توانید از سلامت ستون فقرات و لگن او اطمینان حاصل نمایید

 

این نوع آغوشی برای شما هم از لحاظ ارگونومیک مناسب می باشد چون وزن کودک را در بدن شما تقسیم می کند و اگر برای طولانی مدت بخواهید کودک را حمل کنید میتوانید نوع بستن کودک به خودتان را عوض کنید تا به یک قسمت از بدنتان فشار وارد نشود

آموزش بستن این نوع آغوشی:

چه آغوشی را بخریم؟
در خرید آغوشی به نکات زیر توجه کنید:
۱-آغوشی حتما باید راحت و انعطاف پذیر باشد

۲-آغوشی باید طوری طراحی شده باشد که گذاشتن و بیرون آوردن کودک از آغوشی برای والدین به راحتی انجام شود.

۳-آسان بودن باز و بسته کردن قفل های آغوشی بسیار مهم است شما باید بتوانید با یک دست قفل ها را باز و بسته کنید

۴-باید بندهای آغوشی پهن باشند که کمترین فشار را روی شانه و گردن خود احساس کنید

۵-حفره هایی که برای جای پای نوزاد در نظرگرفته شده است باید به اندازه کافی گشاد باشند که پای کودکتان را اذیت نکنند

۶-اگر قصد دارید که از آغوشی در ماه های نخست تولد فرزندتان استفاده کنید حتما چک کنید که تکه اضافی برای نگه داشتن گردن نوزاد را داشته باشد.

۷-دقت کنید آغوشی که میخرید سازگار با دمای فصلی باشد که در آن هستید به عنوان مثال برای فصل تابستان نباید از رنگ های تیره استفاده شود ، بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود

۸-قبل از خرید آغوشی از استحکام نشیمن گاه ، قفل و کمربند آن اطمینان حاصل فرمایید

۹-به خاطر اینکه کودکان لباس های خودرا زود کثیف می کنند یک آغوشی را انتخاب کنید که به راحتی قابل شستشو باشد

منابع:

https://www.verywellfamily.com/best-baby-slings-and-wraps-4175162

https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_sling

https://artipoppe.com/artipoppe-baby-wrap-baby-sling-baby-carrier/

شما می توانید برای خرید آغوشی مناسب کودکتان به سایت ما مراجعه کنید:

www.babypro.ir

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

تنها ماندن کودک

 

تنها ماندن کودک
اولویت شماره یک شما در زندگی، به‌عنوان یک پدر یا مادر، مراقبت از فرزندتان است، ولی گاهی اوقات مجبورید برای رفتن به سر کار، یک مراسم رسمی یا حتی رفتن تا سوپر مارکت سر کوچه، کودک را در خانه تنها بگذارید تنها ماندن کودک نیاز به آمادگی دارد.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

تجربه های ناخوشایند کودکانه: 
گاهی، پدرها و مادرها، با این فکر که فرزندشان در خواب ناز است و چیزی بیدارش نمی‌کند، او را برای یکی، دو ساعت تنها می‌گذارند تا به کارهای خودشان برسند. کودکانی که در چنین موقعیتی بیدار می‌شوند، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می‌کنند که دامنه‌اش تا بزرگسالی هم ادامه داشته و بر روابط او با دیگران نیز تأثیر می‌گذارد. ترس از تنهایی و اضطراب جدایی، هم در کودکی، تجربه ناخوش‌آیندی است و هم در بزرگسالی باعث وابستگی‌های بیمارگونه می‌شود.

آیا کودک، برای تنها ماندن، آماده است؟
۱- سن کودک:
روان‌شناسان می‌گویند که کودک تا ۱۲ سالگی، آماده پذیرش تنها ماندن نیست و هم‌چنین بچه‌های زیر ۱۰سال نباید به هیچ وجه، شب‌ها، تنها بمانند.

۲- بلوغ عقلی کودک:
آیا فرزند شما، در سنی که هست، توانایی تصمیم‌گیری دارد و می‌تواند یک برنامه مشخص داشته باشد؟

۳- احساسات کودک:
 اگر فرزند شما، از این‌که او را تنها می‌گذارید، دچار اضطراب شده، شاید صلاح باشد که کنارش بمانید و کارتان را به وقت دیگری موکول کنید.

۴- مدت زمانی که می‌خواهید کودک را تنها بگذارید:
برای یک کودک ۸ یا ۹ ساله، یکی، دو ساعت تنهایی، قابل تحمل است، اما شاید یک روز کامل، بودن در منزل، بدون این‌که کسی در کنارش باشد، انتخاب مناسبی نباشد.

 

موارد زیر را به کودکتان آموزش دهید:

۱-به کسی نگوید که قرار است تنها بماند و اگر فردی، با منزلتان تماس گرفت، این‌جوری جواب بدهد که ((مامان یا بابام نمی‌تونن الان با شما صحبت کنن. اگه بخواین، می‌تونم پیغام شما رو برسونم)).

۲-  اگر فرزندتان، از مهد یا مدرسه بازمی‌گردد، باید یاد بگیرد که با مشاهده هر علامت مشکوکی، مثل پنجره شکسته، درِ باز و…، وارد خانه نشده و با ۱۱۰ یا یکی از همسایه‌ها تماس بگیرد.

۳- بدون اجازه شما و هماهنگی قبلی، به خانه همسایه‌ها یا دوستانش نرود.

چرا کودکان از تنها ماندن در خانه می ترسند؟
 ترس عاطفه‌ای است که بین همه مردم در همه سنین وجود دارد اما اگر از حد معینی بیشتر شود، فرد را از انجام امور روزانه باز می‌دارد. ترس از تنها ماندن در خانه که معمولا در سن چهار سالگی بروز می‌کند، اغلب به این علت است که کودک از فرد مورد اعتماد خود جدا می‌شود.

اگر فرزند شما از تنها ماندن در منزل آنقدر ترسیده که حالا دچار کابوس‌های شبانه یا شب‌ادراری شده، توصیه می‌شود که والدین از ابراز ترس جلوی کودک خودداری نموده و با ایجاد محیطی آرام و دور از هرگونه تنش، روحیه او را تقویت کنند. ذکر توانمندی های کودک و پرورش زمینه‌های شجاعت و شهامت نیز مؤثر است. علاوه بر این والدین می‌توانند در قالب بازی‌های کودکانه جرأت‌ورزی و مهارت مبارزه با ترس را به کودک بیاموزند و تا حد ممکن او را با موقعیت‌های ترس‌آور وروش‌های برخورد با آن، آشنا کنند.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

فیلیپس اونت (تاریخچه و محصولات)

 

فیلیپس اونت
یک شروع سالم برای یک آینده سالم 

فیلیپس اونت کمپانی انگلیسی ست که سابقه اش به  سال ۱۹۳۶ میلادی و با نام Cannon Rubber بر می گردد بعد ها نام Avent برگزیده شد . کمپانی که محصولات برتر مراقبت از مادر و کودک تولید می کند و از ۱۹۸۴ به تولید شیشه شیرهای کودک و سایر محصولات مرتبط مادر و نوزاد اقدام نمود .

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

در سال ۲۰۰۶ میلادی بود که فیلیپس بدلیل موفقیت فوق العاده اونت ، آینده روشن این برند و مطرح شدن این کمپانی به کیفیت برتر در حوزه محصولات کودک و مادر تصمیم به خرید این مجموعه گرفت و از این به بعد بود که تجربه و تکنولوژی برتر فیلیپس هم به محصولات اونت اضافه شد و کیفیت محصولات دوچندان گشته و نام کمپانی هم به فیلیپس اونت تبدیل گشت

اونت نخستین کمپانی بود که سرشیشه های مخصوص سیلیکونی ویژه بدون بو مزه را برای شیشه شیرهای خود تولید و بکار برد و بدلیل عملکرد عالی این سرشیشه ها و اهمیت سرشیشه بعنوان قطعه ای که درون دهان نوزاد قرار میگیرد و باید بهترین عملکرد را داشته باشد ، شیشه شیرهای اونت توانستند محبوبیت کم نظیری در بین مادران و کودکان ایجاد کنند و برند شماره ۱ یی تبدیل شوند که مادران در سراسر جهان به یکدیگر توصیه می کنند

تنوع محصولات
فیلیپس اونت طیف متنوعی از محصولات کودک و مادر را با بالاترین استاندارد ها و کیفیت عرضه می کند . این محصولات شامل شیشه شیرها ، سرشیشه های مخصوص ، شیردوش ها ، لوازم شیردهی ، انواع پستانک ، مجموعه های کامل شیردهی ، لیوان های کودک ، ظروف غذاخوری و متعلقات ، لوازم مراقبت از کودک مثل مانیتورها ، استریلایزرها ، غذاسازها ، گرمکن شیشه شیر و ….

کوچکترین جزئیات بزرگترین تفاوت ها را رقم می زنند
توجه ویژه اونت به جزئیات ، تمرکز بر کیفیت محصولات تولیدی خود ، پرهیز از گسترش بی حساب طیف محصولات و فوکوس بروی داشتن بهترین عملکرد منجر به این گشته که محصولات تولیدی این کمپانی نسبت به رقیبان خود در سطح جهان در جایگاه ممتازی قرار گرفته و از منظر کارشناسان و مادران در سطح جهان اکثر محصولات فیلیپس اونت در زمره ۳ برند برتر دنیا و اغلب برند ۱ قرار می گیرند

نوآوری برای شما
این یکی از شعارهای اصلی فیلیپس اونت هست .اونت اولین کمپانی بود که استریلایزرهای کودک را بدین سبک طراحی و تولید نمود چه دستگاه استریل چه محفظه های استریل مایکروویو یا اونت نخستین کمپانی بود که سیستم شیردوش ها را مورد بازنگری قرارداد و شیردوشی تولید نمود که بهترین عملکرد و رضایت را در بین مادران ایجاد کرده است

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

میوه ها و چند پیشنهاد برای کودکان

 

میوه ها
شکی نیست که خوردن انواع میوه ها تأثیر بسزایی در سلامت و تندرستی دارد. به همان دلیل همان قدر که خوردن میوه برای بزرگسالان لازم و ضروری است، در کودکان هم اهمیت دارد. کودکان هم باید روزانه ۲ تا ۵ واحد میوه دریافت کنند، چون این گروه غذایی بخشی از نیاز آن ها را به مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها تأمین می کند.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

خوشبختانه چون اغلب میوه ها خوشرنگ و خوشمزه هستند و طعم شیرین دارند، مورد علاقه اغلب کودکان هستند. بنابراین به راحتی می توان با توجه به خواص ویتامینی، معدنی و نیازهای سنی کودک، آن ها را وارد برنامه غذایی کودک کرد اما نکته اینجاست که مصرف این گروه غذایی در میان کودکان باید با رعایت اصولی همراه باشد تا برای کودکانی که سیستم گوارش حساسی دارند، مشکلی ایجاد نکند. دکتر سید ضیاءالدین مظهری درباره میزان مصرف، سن شروع، نحوه مصرف و نکات مهم در مورد میوه ها توصیه هایی دارد که با رعایت آن ها می توان با خیال راحت این گروه غذایی را در اختیار کودکان قرار داد.

از چه زمانی به کودکان میوه بدهیم؟
کودکان از زمان تولد تا ۶ ماهگی تنها نیاز به شیر مادر دارند. از ۶ ماهگی و با آغاز تغذیه کمکی که نوع غذا خوردن کودک از حالت مایع به لعابی، پوره سفت و غذای سفره تغییر می کند، تغییرات تکاملی برای دریافت مواد غذایی در کودک ایجاد شده و بنابراین تنوع مصرف خوراکی ها هم شروع می شود اما این تنوع با مقدار کم یعنی یک قاشق مربا خوری شروع می شود و تا ۱۲ قاشق مرباخوری می رسد تا بدن نوزاد آنزیم لازم برای هضم را داشته باشند، باید مصرف را با میوه هایی شروع کرد که زمینه ایجاد حساسیت ندارند. بهترین میوه ای که در چند هفته ابتدایی آغاز تغذیه تکمیلی می توان وارد برنامه غذایی کودک کرد، آبمیوه رقیق است که به تدریج به غلظت آن افزوده می شود.

در مورد سبزی ها هم بهتر است تغذیه با آب هویجی که با آب سیب مخلوط شده آغاز شود. به تدریج و با بزرگ شدن کودک می توان میوه ها را به صورت پوره و بعد تکه های کوچک در روند افزایش جویدن و بلعیدن وارد برنامه غذایی کودک کرد. آخرین میوه ای که در این روند افزایش جویدن و بلعیدن وارد برنامه غذایی کودک کرد. آخرین میوه ای که در این روند باید وارد برنامه شود، مرکبات است، زیرا مرکبات ممکن است حساسیت زا باشند. تنها انتخاب موجود در میان مرکبات آب لیمو شیرین است که میزان حساسیت زایی آن از دیگر انواع مرکبات کمتر است.

بچه ها چه موقع از روز میوه بخورند؟
بهترین زمان برای خوردن میوه وقتی است که معده کودک خالی باشد. علاوه بر این، بهترین زمان خوردن میوه در صبحانه است. اگر آب مرکبات هنگام صبح به کودک داده شود، موجب افزایش اشتهای کودک می شود. اگر هنگام صرف غذا میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، به صورت آبمیوه به کودک داده شوند، موجب افزایش آهن خون می شوند. به جز صبحانه، میان وعده ها بهترین زمان استفاده از میوه هستند. با توجه به اینکه کم خونی فقر آهن یکی از مشکلات تغذیه ای کودکان است و یکی از دلایل اصلی آن استفاده از برنامه غذایی نادرست است.

انتخاب میان وعده مناسب مانند انواع میوه همراه با خشکبار می تواند موجب افزایش آهن دریافتی شود. به خاطر داشته باشید که باید هنگام خوردن میوه در میان وعده به زمان صرف وعده اصلی دقت شود و دست کم ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه تا وعده اصلی فاصله داشته باشد. در مورد کودکانی که به کودکستان می روند، مصرف میوه هایی مانند سیب می تواند در جبران افت قند خون نیز بسیار مفید باشد. به این ترتیب به قدرت یادگیری آن ها کمک کرده و آن ها با نشاط بیشتری بازی می کنند.

میوه برای کودکان چاق ضرر دارد؟
سرعت رشد کودکان در سال اول بسیار زیاد است و وزن یک کودک یک ساله تقریبا ۳ برابر وزن او هنگام تولد است. از سال سوم به بعد سرعت رشد، کند اما مداوم می شود به طوری که سالانه با توجه به دختر یا پسر بودن بین ۲ تا ۳ کیلوگرم به وزن و بین ۶ تا ۸ سانتی متر به قد کودک اضافه خواهد شد.

به همین دلیل نیاز به غذا کمتر می شود اما مادران به اشتباه فکر می کنند، کودک دچار بی اشتهایی شده و با اصرار کودک را وادار به خوردن می کنند. این احتمال وجود دارد، وقتی آبمیوه یا میوه شیرین به کودک داده می شود، او آن را به صورت بافت چربی ذخیره کند. اگرچه دریافت ۲ واحد میوه در تغذیه روزانه کودک معادل ۱۲ کیلوکالری است، در حالیکه یک شیرینی گل محمدی معادل ۱۵۰ کیلوکالری است. بنابراین توصیه می شود، در مورد کودکان چاق به جای منع مصرف میوه، خوراکی هایی مانند تنقلات، شیرینی ها و شکلات از برنامه غذایی کودک حذف شود.

پوست میوه ها را باید برای کودکان گرفت؟
پوست میوه ها، هم می تواند برخی مواد مغذی را به بدن کودک برساند و هم مواد سمپاشی شده را وارد بدن او کند. بنابراین برخی میوه ها که پوستشان حاوی فیبرهای نامحلول است، به دلیل نفاخ بودن و نیز به دلیل آنکه کودکان نمی توانند آن ها را خوب بجوند، بهتر است پوست گرفته شوند. همچنین توصیه می شود پوست میوه های وارداتی که حاوی مواد نگهدارنده هستند، گرفته شود. با توجه به فصل گرما و امکان رشد عوامل بیماری زا در میوه ها نیز بهتر است میوه ها در این فصل تا حد امکان بدون پوست مصرف شوند.

چه میوه هایی حساسیت زا هستند؟
حساسیت در اثر عوامل ژنتیک – که سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند – ایجاد می شود. در میان غذاهای مختلف حساسیت زا بخشی از میوه ها هم قرار دارند. برخی از این میوه ها عبارتند از: توت فرنگی، کیوی و نارنگی. در مورد توت فرنگی به دلیل خلل و فرجی که در این میوه وجود دارد معمولا شستشوی آن درست انجام نمی شود و به همین دلیل ممکن است علاوه بر ایجاد حساسیت، مسمومیت نیز ایجاد کند. بنابراین در مصرف این میوه برای کودکان باید احتیاط کرد.

چطور این میوه ها را بشوییم؟ 
برای شستن میوه ها باید آب تمیزی در اختیار داشته باشیم. پس از چند بار شستن با آب، باید میوه را با ماده ضدعفونی کننده مورد تأیید وزارت بهداشت شستشو داد. کافی است یک قاشق مرباخوری از محلول ضدعفونی را در ۱۰ لیتر آب مخلوط کرده و چند دقیقه ای صبر کنید، سپس میوه ها را بشویید. از آنجا که میوه های تابستانی اغلب با پوست خورده می شوند، لازم است در شستشوی آن ها دقت کافی داشته باشید.

عطش کودک را با میوه برطرف نکنید؟ 
با وجود آنکه درصد زیادی از بدن کودکان را آب تشکیل می دهد، ذخیره آب بدنشان کم است و با تعریق زیاد تابستانی و اسهال و استفراغ آب بدنشان از بین می رود و دچار کم آبی می شوند که در صورت برطرف نشدن، مشکلات زیادی را برای کودکان به وجود می آورد، بهترین راه رفع عطش برای کودکان آب و مخلوط آبمیوه و آب است چون وقتی بدن به آب نیاز دارد، دادن موادی حاوی قند مثل میوه ها عطش را به خوبی برطرف نمی کند و کودک تنها با خوردن آب می تواند الکترولیت های از دست رفته از طریق تعریق را به دست آورد

 

منابع

https://www.babycenter.com/0_the-10-best-foods-for-babies_10320505.bc

https://www.stonyfield.com/blog/first-fruits

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

آب دادن به نوزاد

 

آب دادن به نوزاد از چه زمانی مجاز است؟
در اولین ماه های به دنیا آمدن نوزاد، توصیه می شود که از آب دادن به نوزاد اجتناب شود، چراکه در طی این ماه ها رژیم غذایی نوزاد صرفاً شامل شیر مادر و یا برخی غذاهای دیگر مانند شیرخشک خواهد بود. آما ایا این موارد برای رفع تشنگی نوزاد کافی خواهند بود؟ آب دادن به نوزاد از چه زمانی مجاز خواهد بود؟ در این متن به این پرسش ها و به انواع پرسش های دیگری در مورد آب خوردن نوزاد پاسخ خواهیم داد که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشند.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

به صورت کلی، از آب دادن به نوزاد تا قبل از سن ۶ ماهگی باید اجتناب شود. تا این سن، تنها شیر مادر و یا شیرخشک برای رفع تشنگی نوزاد کافی خواهند بود، حتی اگر هوا گرم باشد.

با گذر او از سن ۶ ماهگی، آب دادن به نوزاد بلامانع خواهد بود و در زمانی که تشنه است می توانید کمی آب به او بدهید. ولی کماکان مراقب باشید و این مقدار باید کنترل شده باشد. چراکه در صورتی که آب دادن به نوزاد بیش از اندازه باشد، ممکن است به شکم درد مبتلا شود و یا اینکه فضای معده او بیش از اندازه با آب پر شده و نتواند به مقدار کافی غذا بخورد. به هرحال توصیه می شود تا قبل از اولین جشن تولد کودکتان، میزان آب خوردن نوزاد را کنترل کنید. پس از گذشت اولین سال و پس از زمانی که کودک قادر به خوردن غذای جامد شد، اجازه خواهید داشت تا هر مقدار که می خواهید به او آب بدهید.

چرا آب خوردن برای نوزاد زیر ۶ ماه خطرناک است؟
آب خوردن نوزاد های کمتر از ۶ ماهه به هیچ عنوان مورد تایید کارشناسان و پزشکان نیست. نوزاد در این سن حجم معده بسیار ناچیزی دارد و پر کردن آن با آب  ممکن است باعث کاهش جذب مواد معدنی و مغذی توسط نوزاد و همچنین کم اشتها شدن او برای خوردن شیر مادر شود. همین امر می تواند منجر به تاخیر در رشد نوزاد شما شود.

در برخی موارد نادر، اگر آب دادن به نوزاد بیش از اندازه باشد،‌ ممکن است اختلالات جدی در بدن او ایجاد شده و  باعث بروز مسمومیت آبی بشود و در نتیجه حتی به کما برود. این حالت زمانی رخ می دهد که مصرف بیش از اندازه آب باعث می شود تا مقدار سدیم در بدن نوزاد به بیش از حد استاندارد و لازم برسد و تعادل الکترولیت های مغز نوزاد به هم خورده و در نتیجه بدن به لرزه بیوفتد.

آیا استفاده از آب برای حل کردن شیرخشک ضرر دارد؟
از آنجا که آب خوردن نوزاد کمتر از ۶ ماهه نهی می شود، شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا استفاده از آب برای حل کردن شیر خشک نوزاد هم مضر است؟ در پاسخ باید بگوییم که مقدار آب مورد استفاده باید با دقت کنترل شود.  هنگام آماده کردن شیر خشک برای نوزاد کمتر از ۶ ماهه، حتماً به دستورالعمل های درج شده روی جعبه شیرخشک توجه داشته باشید. استفاده بیش از حد از آب برای ساخت شیر خشک نیز می تواند عواقبی همانند آب دادن به نوزاد داشته باشد و منجر به مسمومیت آبی در نوزاد بشود. علاوه بر این، این کار باعث می شود تا نوزاد کمتر از نیاز خود مواد معدنی و مغذی دریافت کند، چراکه بیشتر حجم غذای او را آب تشکیل می دهد.

آیا آب دادن به نوزاد در آب و هوای گرم مجاز است؟
همانطور که پیش تر و به عنوان یک قانون کلی بیان شد، آب خوردن نوزاد تا قبل از ۶ ماهگی توصیه نمی شود،‌ چراکه ممکن است اشتهای او برای خوردن شیر مادر (که اصلی ترین، بهترین و مهم ترین غذا برای نوزاد است) را کاهش دهد. با این حال، این بدین معنا نیست که آب خوردن نوزاد لزوماً عواقب ناگواری را رقم خواهد زد. آب خوردن نوزاد اگر کاملاً کنترل شده و در مقادیر بسیار ناچیز باشد و مادامی که هیچ لطمه ای به شیر خوردن او نزند، ایراد چندانی نخواهد داشت. ولی در نظر داشته باشید که تا این سن، نوزاد احتیاجی به آب خوردن ندارد و تمام نیازهای او می تواند با استفاده از شیر تامین شود، مگر آنکه پزشک متخصص آب دادن به نوزاد را به شما توصیه کند.

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، سعی کنید تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد را بیشتر کنید تا نوزاد احساس تشنگی نکند. در این روزها نوزاد ممکن است در فواصل زمانی کوتاه تری احتیاج به شیر پیدا کند. به عنوان یک مادر، توجه داشته باشید که در روزهای گرم تابستانی حتماً به مقدار کافی آب بنوشید. توجه داشته باشید که اگر نوزاد شما در طی ۲۴ ساعت بین ۶ تا ۸ پوشک را کثیف کرده است، پس احتمالاً مقدار کافی مایعات به بدن او میرسد و دیگر نباید نگران این موضوع باشید.

 
آب خوردن نوزاد در زمان تب داشتن
اگر نوزاد شما تب دارد و سن او هنوز به ۶ ماه نرسیده، توصیه می کنیم تعداد دفعات شیر خوردن او را بیشتر کنید و تا جایم ممکن از شیر مادر تغذیه کند. اگر از شیر خشک استفاده می کنید، حجم شیر مورد استفاده برای هر نوبت را کاهش داده ولی دفعات آن را افزایش دهید. توجه داشته باشید که آب دادن به نوزاد حتی در این شرایط، بدون اجازه دکتر توصیه نمی شود.

منابع
https://www.babycenter.com/404_when-can-babies-drink-water_1368488.bc
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/when-can-babies-drink-water
https://www.todaysparent.com/baby/baby-food/when-can-i-give-my-baby-water/

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

مشکلات شنوایی در کودکان

مشکلات شنوایی در کودکان
اغلب پدر و مادرها نخستین کسانی هستند که متوجه اشکالات شنوایی درکودک خودمی شوند. درنوزادان،نخستین نشانه ی کم شنوایی یا ناشنوایی، عدم واکنش در قبال صداهاست. در سنین بالاتر، شروع مشکلات شنوایی ممکن است موجب افت وضعیت درسی شود. هر چند اشکال در شنوایی ممکن است  موقت باشد، معاینه ی پزشک لازم است.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

ارزیابی کنترل شنوایی کودک :
هر چند فقط افراد متخصص می توانند شنوایی کودک را به طور دقیق بسنجند، به آسانی می توانید به طرق ذیل متوجه وضعیت شنوایی او بشوید. واکنش منفی در هر سنی ممکن است نشانه ی وجود اشکال باشد.

– مدت کوتاهی پس از تولد، نوزاد باید در قبال یک صدای بلند ناگهانی، مانند کف زدن، با چشمک زدن یا باز کردن چشم هایش واکنش نشان دهد.

– تا ۱ ماهگی، نوزاد باید به صدای ممتدی که به طور ناگهانی شروع شود، مانند صدای جارو برقی، واکنش نشان دهد.

– تا ۴ ماهگی، نوزاد باید در مقابل صدای شما، حتی اگر خارج از دید او باشید، واکنش نشان دهد.

– تا ۱۲ ماهگی، کودک باید با شنیدن نام خودش و نیز کلمات آشنایی مانند (مامان) و (نه) واکنش نشان دهد.

در این بخش مدت زمانی که کودک دچار مشکلات شنوایی شده حائز اهمیت می باشد :

– کودک اخیرا دچار مشکلات شنوایی شده است :
در صورتی که کودک اخیرا دچار بیماری های عفونی چون اوریون، سرخک، مننژیت و آنسفالیت شده باشد ممکن است به بخش هایی از دستگاه عصبی که به شنوایی مربوط می شوند لطمه بزند، و ممکن است منجر به  لطمه دائمی به گوش شود.

ممکن است کودک گوش درد داشته باشد، اگر این درد در حین سفر هوایی یا به فاصله ی کوتاهی پس از آن شروع شده باشد علت احتمالی انسداد ناشی از فشارجو خواهد بود. اگر مشکلات شنوایی به وجود آمده ادامه داشت،وقت معاینه پزشکی بگیرید. اما اگردرد گوش دلیلی غیر از سفر هوایی داشته باشد، درد ناشی از التهاب گوش میانی است و ظرف ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

– کودک اخیرا دچار مشکلات شنوایی نشده است :

اگر کودک قبل از شروع مشکل شنوایی، گوش درد داشت علت احتمالی التهاب گوش ترشحی است و باید وقت معاینه پزشکی بگیرید. ولی اگر کودک گوش درد نداشت احتمالا مشکلات شنوایی کودک از زمان تولد وجود داشته و یا مادر زادی بوده است، هرچند احتمال آن ضعیف است مگر در صورتی که سابقه خانوادگی کم شنوایی وجود داشته باشد یا کودک قبل از تولد در معرض سرخچه قرار گرفته باشد.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki 

زایمان سزارین و طبیعی

 

مقایسه زایمان طبیعی و سزارین
اگر پس از هفته‌ها بارداری و پرورش جنین، منتظر تولد اولین فرزندتان هستید، شاید بارها لحظه تولدش را در ذهن تجسم کرده‌اید. اگر بدون هیچ دلیل پزشکی، سزارین را انتخاب کرده‌اید، لازم است که نظر متخصصین را بدانید. شاید زایمان طبیعی برنامه‌ریزی‌شده بهتر از تیغ‌های جراحی باشد. از طرف دیگر شاید تمایل ندارید که درد زایمان طبیعی را تحمل کنید. در ادامه فواید و مضرات هر کدام را مرور می‌کنیم.

 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

دلایل انتخاب سزارین
در چند سال اخیر، پزشکان از تمایل روزافزون مادران به زایمان سزارین خبر می‌دهند. بیشتر مادرانی که در انتظار تولد اولین فرزند خود هستند، بدون هیچ دلیل پزشکی، تمایل به سزارین دارند. اما سازمان‌های درمانی مطرح دنیا سعی دارند که از جراحی‌های سزارین غیرضروری جلوگیری کنند.

چرا مادر ممکن است به‌جای زایمان طبیعی، سزارین را انتخاب کند؟ برخی از افراد می‌گویند که برنامه‌ریزی برای سزارین راحت‌تر از آن است که منتظر درد زایمان باشی. برخی دیگر می‌گویند زایمان سزارین دردهای احتمالی و عوارض آن را به‌حداقل می‌رساند. پارگی، بی‌اختیاری و اختلال در مسائل جنسی از عوارض احتمالی زایمان طبیعی است.

بدست‌آوردن آمار واقعی کمی دشوار است،‌ اما بیشتر متخصصان تخمین می‌زنند که از هر ۱۰۰ زن،‌ کمتر از ۳ نفر برای اولین زایمان خود سزارین را ترجیح می‌دهند. دانشکده مامایی و زنان‌زایمان آمریکا (ACOG) می‌گوید که حتی اگر پزشک تمایل به انجام سزارین دارد، زنان باید برای زایمان طبیعی برنامه‌ریزی کنند. هیچ دلیل علمی وجودندارد که سزارین ایمن‌تر از زایمان طبیعی باشد.

مقایسه راحتی دو نوع زایمان
برنامه‌ریزی سزارین به زنان این حس را می‌دهد که روی تجربه‌ای که ذاتاً غیرقابل پیش‌بینی است،‌ کنترل دارند. اگر بدانید که نوزادتان کی قرار است به دنیا بیاید، برنامه‌ریزی برای کمک‌گرفتن از خانواده،‌ ترک کار و تأمین نیازهای کودک آسان‌تر می‌شود. برخی زنان ترجیح می‌دهند که به جای استرس درد زایمان در هفته‌های آخر، از رشد جنین لذت ببرند. اما اگر حتی برای سزارین آماده می‌شوید، به این معنا نیست که جنین طبق برنامه‌های شما پیش می‌رود. برنامه‌ریزی جراحی تا پیش از ۳۹ هفتگی صورت نمی‌گیرد، اما با این حال،‌ ممکن است درد زایمان زودتر خودش را نشان بدهد.

در بیمارستان ماماها و متخصصین زنان‌زایمان به شما به چشم بیماری که قرار است جراحی شود نگاه می‌کنند. حتی اگر قصد زایمان طبیعی دارید،‌ به این معنا نیست که حتماً این اتفاق می‌افتد. اما در زایمان طبیعی، مادر کنترل بیشتری روی تولد خواهد‌داشت. پس از سزارین، مادر علاوه بر اینکه لازم است نیازهای نوزادش را رفع کند، باید با سختی‌های ناشی از یک جراحی بزرگ روبرو شود. مدت زمان بیشتری باید در بیمارستان بماند (به‌طور متوسط سه روز، در حالی که در زایمان طبیعی دو روز کافی است). مادری که سزارین شده‌است تا چند هفته باید فعالیت‌های فیزیکی محدودی داشته‌باشد. درد جراحی نیز، شیردادن به نوزاد را سخت‌تر می‌کند. در نهایت، با عمل سزارین،‌ احتمال اینکه دوباره به بیمارستان برگردید بیشتر است.

درد زایمان طبیعی
برخی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که به‌جای مدیریت دردهای زایمان، ریسک بیهوشی در جراحی را بپذیرند. باید توجه داشته‌باشید که بیهوشی اپیدورال ممکن است خوب عمل نکند، یا امکان دارد که شانس استفاده از آن را نداشته‌باشید. تقریباً تمام زنان باردار داستان‌های وحشتناکی از درد زایمان را شنیده‌اند. اگر به این موضوع اهمیت می‌دهید، درباره آن با متخصص خود مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که تیمی که قرار است در هنگام زایمان در کنارتان باشند از نگرانی‌های شما در مورد دردهای احتمالی مطلعند و درمان‌های لازم را به‌کار می‌برند. اگر برایتان امکان دارد با خانم‌هایی که سزارین را تجربه کرده‌اند صحبت کنید. آنها هنگام زایمان درد زیادی را تحمل نکرده‌اند اما بهبود آنها پس از جراحی،‌ طولانی‌تر و سخت‌تر است.

پارگی ناشی از زایمان طبیعی
بسیاری از زنان، پس از زایمان طبیعی تجربه پارگی در ناحیه واژن یا بخش پرینه را داشته‌اند – بخشی که بین واژن و مقعد قراردارد. اما این پارگی‌ها، در شدیدترین حالت خود، سطحی هستند و کمی مادر را اذیت می‌کنند. این زخم‌ها با چند بخیه ساده رفع می‌شوند و مدت زمان کوتاهی برای بهبودی آنها کافی است. تعداد کمی از زنانی که زایمان طبیعی  داشته‌اند (کمتر از ۳ %) دچار پارگی‌های عمیق شده‌اند که منجر به مشکلاتی در ناحیه مقعد شده‌است و طبیعتاً روند بهبود طولانی‌تر می‌شود. پرستاران ماهر در هنگام زایمان، بخش پرینه را به‌ندرت می‌برند و کمتر از انبر جراحی استفاده می‌کنند. بنابراین کافی است که کمی از پرستاران شناخت داشته باشید تا شانس بهبودی سریع خودتان را هنگام زایمان طبیعی بیشتر کنید.

خطرات زایمان‌های بعدی
آنچه که کاملاً روشن است آن است که با هر بار عمل سزارین خطر بروز مشکلات و عوارض در زایمان‌های بعدی بیشتر می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید، متخصصین بر زایمان طبیعی اصرار بیشتری می‌کنند. حتی اگر اطمینان دارید که بیشتر از یکی دو فرزند نمی‌خواهید بهتر است به این نکته توجه کنید:

مطالعات نشان می‌دهند که بسیاری از زنان در مورد تعداد فرزندانشان اشتباه می‌کنند و در نتیجه هنگام تصمیم‌گیری در مورد نحوه زایمان اول دیدگاه درستی ندارند. معمولاً آنها یا تصمیم خود را عوض می‌کنند و یا نهایتاً با بارداری‌های ناخواسته مواجه می‌شوند. علاوه بر آنچه که مطرح شد بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید:

احتمال بروز خونریزی‌ها: برخی از یافته‌های علمی بیان می‌کنند که در زایمان سزارینی که از پیش برنامه‌ریزی شده‌است،‌ احتمال بروز خونریزی کمتر است. البته به‌خاطر داشته باشید که برخی از زنانی که تصمیم به زایمان طبیعی می‌گیرند در نهایت با سزارین مواجه می‌شوند که در این حین خونریزی بیشتری نسبت به عمل سزارینِ از پیش تعیین‌شده اتفاق می‌افتد.
مدت اقامت در بیمارستان پس از زایمان: با زایمان طبیعی،‌ مادران سریع‌تر مرخص می‌شوند. همچنین در زنانی که سزارین کرده‌اند احتمال بازگشت به بیمارستان دوبرابر بیشتر از زایمان طبیعی است.
مشکلات تنفسی: نوزادانی که با عمل سزارین به‌دنیا آمده‌اند،‌ بیشتر از سایر نوزادان، به‌علت مشکلات تنفسی به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان منتقل می‌شوند. البته تعداد این موارد بسیار اندک است.
با تمام این توضیحات، متخصصین معتقدند که زایمان سزارین تنها باید زمانی صورت گیرد که از لحاظ پزشکی نیاز باشد. آنها به مادران باردار توصیه می‌کنند که به‌خاطر مزایای کوتاه‌مدت سزارین از خطرات ناشی از آن غافل نشوند.

 

منابع

https://www.pregnancy.com/
babycenter.com
 

پیشنهاد فروشگاه اینترنتی سیسمونی و اسباب بازی بیبی پرو: بررسی لیست سیسمونی نوزاد

منبع : https://babypro.ir/wiki

صفحه قبل 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد
x بستن تبلیغات
x بستن تبلیغات